Kredi çekip altın almak mantıklı mı ?

35 bin TL 36 ay vade 2 bin TL aylık ödeme kredi çıkıyor. 3.73 faizle.

masrafı düştükten sonra şu an 20 gram altın alabiliyorum.

2 bin TL, 1 sene sonra belki şimdi ki kadar değerli olmayacak.

Kredi çekmezsem her ay 2 gram altın alabilirim ama fiyatı sabit kalmayacak tabi.

Ben çok yüksek buldum faiz oranlarını. Ben cesaret edemezdim. 1.36 dan ve 1.70 kusurdan yaptım dediğinizi.

  • allah yazdiysa bozsun  (16.07.23 21:34:05)
mantıksız, borçla yatırım yapılmaz. Fiyatın ne olacağını kimse ön göremez. Uzun vadede düşecekse ya da çıkacaksa siz bunu düzenli yaptığınızda zaten ortalamanın altında kalacaksınız.

ayrıca altın 3 yıl önceki usd değerine daha yeni geldi, yani çok kazançlı bir yatırım aracı değil. Onun yerine hisse senedi, fon ya da fona dayalı besler yaparak enflasyona karşı paranızı uzun vadede daha iyi değerlendirebilirsiniz.
  • bu yolun yolcusu  (16.07.23 22:15:01)
değil.

  • gurur  (17.07.23 00:17:00)
35 bin lira ile altın almak mantıklı. ancak 35 lirayı 72 bin lira olarak ödemek mantıksız. altının gramının iki katına çıkması uzun zaman alacaktır.

mevcut durumda alacağınız altını 5-10 sene sonra bozdurmayacaksanız kredi işine girmeyin.
  • tantunisultansuleyman  (17.07.23 09:10:09)
O devir geçti maalesef. Taksit olarak ödeyeceğiniz tutarı, veya daha fazlasını ayırıp; her ay onunla altın alın.

NOT: yatırım tavsiyesi değildir.

.
  • kartallar yuksek ucar  (17.07.23 11:40:48)
Yukarıda yazıldığı gibi o geçti bence de...
Kredi kartıyla araba alan da aldı, altın da. Bundan sonra belirsizlil olacak bence

  • cccbehzatccc  (17.07.23 13:16:24)
faizi çok yüksek geldi, yine de dolar 6 ay içinde 40 olursa avantajlı olursun. 1 yıl sonra 40 kesin gibi. düşününce mantıklı aslında.

  • ravenudon  (17.07.23 15:37:33)
artık değil çünkü faziler çok yüksek. geçen sene mantıklıydı ve aldım

  • tchuck  (17.07.23 16:00:47)
bence karlı olur. enflasyonun altındaki ödemeler bedava. enflasyon bu yıl enag'a göre %100. benzer şekilde ilerlerse seneye altının değeri zaten 70 bin lira olacak. 36 ay içinde kar bile ettirecek.

  • hknty  (17.07.23 16:27:49)
Faiz çok yüksek, o faizi vereceğime aylık 2 gram kendim alırım. Gram fiyatı Oynasa da bu kadar koymaz

  • kirmizipilotkalem  (17.07.23 20:22:04)