Sizce de yeni Laptop klavyeleri hayal kırıklığı değil mi

Kaç zamandır soracağım, apple duyurusu harekete geçirdi

klavyeler apple belası yüzünden küçülüyor, tuş sayısı azalıyor haliyle fonksiyon da azalıyor
yeni tasarım, trackpade bağlı bir kullanıma mecbur bırakıyor. ve bu, klavye tuşlamaya göre, klavye kısayollarına göre daha yavaş daha zahmetli bir kullanım.

örneğin delete tuşu yok
klavyede sağ click tuşu olurdu o yok epeydir
ok tuşları daraldı, yukarı aşağı tuşlarnın 2sine bir anda basmamak için 40 takla atmalı
herkes dosyalarda wordlerde sayfalarda geziniyor güya, ama home, end, pg up, pg down yok
hepsini geri koysalar fazla yer tutmayacak. bkz. linkteki fotolar
hadi 13 inç neyse, 15inç ve üstüne bile koymuyorlar

yahu yazılımcılar napıyor paranteze notasyona tekte ulaşabiliyorlar mı. ayrı hikaye.

trackpadle imleci bir yerden bir yere sürüklemek,
trackpadde sağ click tıklamak için eli klavyeden kaldırmak o kadar hızlı değil
alıştığım hızda değil
hepiniz mi fare ve klavye arasında gidip geliyorsunuz

şu linkteki gibi klavyeler dell ya da hp nin hangi modellerinde var biliyor musunuz
dell latitude'da göremedim

www.lenovo.com
m.media-amazon.com

Ok/yön tuşlarının daralması beni rahatsız ediyor doğrusu.

Görseldeki lenovonun enter tuşu tasarımcının şiddetinden kaçar gibi büzülmüş kendisine sığınacak bir yer bulmuş gibi duruyor adeta. Eskiden bir daha boylu poslu uzun olurdu bu tuş .
  • diyecevaplandı  (14.07.23 22:37:53)
Valla yazdıklarınızdan tam olarak olayı anlayamadım. Bahsettiğiniz durum sadece macbook için geçerli bir konu. Piyasada 15" ve üzeri neredeyse tüm laptoplarda NumPad ve fonksiyon tuşları mevcut. Tasarım olarak ufak farklılıklar elbette olacaktır. Bu da sizin kullanım şeklinize göre seçmeniz gereken bir özelliktir. ben enter tuşunu büyük seçerek yön tuşlarının büyüklüğünden feragat edebilirim. Siz ise tam tersini isteyebilirsiniz. bahsettiğiniz durum eski tip laptoplara özle bir durumdu. günümüz laptopları bunun dışındadır.

  • janavarorion  (15.07.23 08:04:11)
janavarorion
numpadle işi olmayan ama ekranda mouse trackpad olmadan hareket etmek isteyenler var
numpadde home end... tuşları ve ok tuşları 4 ayrı uçta duruyor
ve oraya gitmek için elini bu sefer klavyenin sağındaki harflerden çekiyorsun, trackpadle klavye arasında gidip gelmenin benzeri bir şey oluyor

dirsek mafsalının ve bileğin çalışmaya gerek kalmadığı, 2 elinin altında gerçekten tüm tuşların olduğu bir dizilim bu attığım linktekiler

sırf bunu sağlamak için dışbükey klavyeler vs üretildi, butik yerler satıyor

ayrıca numpad'lilerde yine sağ click tuşu yok
platincdn.com

biseysorcaktim
evet fn ve F tuşları arasında geçiş yapma zorunluluğu çakılı kaldı zaten
windowsta bu çok sıkıntı çıkarıyor

"yarımşar cm daha kenarlarda boşluk oluşturulsa" bu yalınlık sadelik saçmalığı kullanıştan çaldı ve bütün piyasaya dayattı bunu. ben de bundan serzenişte bulunuyorum işte
  • mimo  (15.07.23 14:26:19)