Meydan Okuma Tabiri bu durumu karşılar mı?

Kişinin, kendisini geliştirmek için zor hedefler belirlemesi amaçlaması ve bu hedefi gerçekleştirmesiyle birlikte bir önceki hedefe bağlı yeni hedefler, amaçlar belirlemesi durumu meydan okuma tabirini kullanmak doğru mudur?

İşte senede 50 kitap okuyacağım. Okudum. Bir seneki sonra 55 Bir sonraki 60.

Daha sonra 30 kurgusal kitap, 30 araştırma kitabı. Daha sonra 30 tane İngilizce Roman 33 tane Türkçe kitap okumak.

Bu sene A ülkesine gideceğim. Bir sene sonra ilk C ülkesine, ikinci gezimde B gezisine gideceğim. Bir sene sonra bir gezide A ülkesine gidip, oradan D ülkesine gideceğim.

Örnekler böyle, yani her seferinde farklı bir zorlayıcı hedef belirlemenin tabiri nedir?

hedef koymak ?

  • freebird5406_2  (14.07.23 21:00:47)
ingilizcede tam buna challenge diyorlar işte almancada die Herausforderung.

türkçe çevirisi de sanırım meydan okuma olarak girdi. ha tam karşılıyor mu bilemem. meydan okuma kullanınca kulağa biraz yabancı geliyor.
  • AlsterWasser  (14.07.23 21:03:40 ~ 21:16:30)
Kendini aşmak?

  • alfired  (14.07.23 21:19:04)
Arapça olarak mücahede denebilir.
Cehd kökünden gelir ve cihad kelimesi de buradan türemiştir.
Son gücüne kadar gayret göstermek manasında.
Ama günlük işlerdeki hedef koyma açısından bu kelime pek uygun değil gibi
  • diyecevaplandı  (14.07.23 23:05:22)