Türkiye’deki birikimi yurtdışında faize yatırmak

Şu geldi aklıma: buradaki birikimimi euroya çevirip almanya'daki abime göndereyim, o da orda parayı faize yatırsın? Mesela 1 yıl falan faizde kalsın.

Böyle bir şey mümkün mü? Mümkünse kârlı mı?

%0.10 ile yatırabilir tabi ki :)

  • mr.goodcat  (12.07.23 18:39:22)
Kıbrıs'ta Euro ile ev alıp,
yine Eur ile kiraya verin.

  • alfired  (12.07.23 18:44:00)
almanya'da belirli miktar üzeri mevduat tutan bankalara hükümet ceza kesiyor. öyle atayım parayı faiz versinler olayı pek yok orada. hatta bir ara 50k€'ya kadar parasını tutandan %0,5 kesinti yapılıyordu çoğu bankada. tabi son aylarda değişmiştir, muhtemelen yıllık %1 civarı mevduat veren bankalarda vardır.

ha tabi senin birikimin de abinin gelirinin küçük bir bölümü olmalı. adama sorarlar hayrola nerden geldi bu para diye. usd-eur cinsinden riksiz kar falan kovalıyorsan eurobond vs bakabilirsin
  • avatar is back  (12.07.23 18:44:15)
Olur bence. Faiz oranlarina bakmak lazim. Almanya'yi bilmiyorum ama illa %0.1 kadar dusuk olacak diye bir sey yoktur herhalde. ABD'de mesela %5'in ustunde gecelik faiz veriyorlar su aralar: www.investopedia.com

  • hot potato  (12.07.23 18:45:50 ~ 18:46:24)
Finans yatırım firmaları hesabınızda belli bir miktarın üzerindeki nakit için doğrudan ödeme yapıyorlar. Gördüğüm kadarıyla en yüksek oranı Interactive Brokers veriyor. 10.000$ üzerinde paranız varsa anında işlemeye başlıyor günlük olarak. Ay sonunda da hesabınıza geçiyorlar.

www.interactivebrokers.com
  • burka  (12.07.23 19:10:10 ~ 19:10:36)
yabancı bir hisse almayı neden düşünmüyorsunuz?

  • halanne  (12.07.23 19:14:47)
Euro Eurobondu al. 8.7.2027 vadeliden alırsan yıllık %6,56 faiz geliri alırsın.

  • Mirket  (12.07.23 19:18:24)
mümkün ama dünyanın en karsız yatırımı olabilir.

risk almak istemiyorsunuz anlaşılan, en risksiz yatırımı seçmişsiniz, risk olmadıgı için kar da yok
  • abelardo  (12.07.23 20:38:00)
evet faizler epey düşükmüş. kıbrıs işi aklıma yatmadı. finans yatırım, borsa, vs. de pek anladığım işler değil. şimdi diyeceksiniz ki "e otur öğren". haklısınız, ama bu da bir yetenek bence. olmayınca olmuyor.

  • osuran imam  (12.07.23 21:15:55)
herkes öğrenmek zorunda değil tabi ki de. bu yüzden eurobond'lara yatırım yapabilirsin. yıllık 5-7-9 faizler alabilirsin. araştırmana, düşünmene uzun yıllar takip etmene gerek yok.

  • avatar is back  (12.07.23 22:02:31 ~ 22:02:55)
(bkz: eurobond)

  • synesthesia  (12.07.23 22:27:34)
Almanya'da faizler su an 2- 2.6% arasi.
faizin ne kadar süre daha böyle yüksekte kalacagini bilemeyiz. benim kullandigim platformlarda faiz günlük hesaplaniyor.
önümüzdeki ay faizi bitirdik vermiyoruz da diyebilirler.

0.10% diyenler yok kesinti diyenler biraz eski bilgilerle konusuyorlar. EMB cok faiz yükseltti.
  • sonsuz  (13.07.23 01:20:23)
dövize en çok ihtiyaç olan yerde (TR) en yüksek getiri alınır (%8 ve üstü). dışarı yollamak niye? hele ki geri gelecekse. eurobond ve mevduat faizlerini araştırın.

  • 507  (13.07.23 17:14:11)