Tamamen uzaktan çalışma ilanları

linkedini kullanyıorum yıllardır. bir dönemi "fully remot" diye işaretlediğimde, gerçekten başvurduğum işler fully remote oluyordu.

ama şuan 10 ilanın 9'u şöyle;
"fully remote, ama berlinde ikamet etmelisiniz. fully remote, ama bilmem ne ülkesi vatandaşlığı şartı var vs."

"fully remote" tabiri bunlar için de doğru tabi.
ama yer bağımsız fully remote ilanları bulabileceğim bir site vs. var mıdır?

linkedin artık bunu kapsamıyor. ve karşıma çıkan 600 ilana tek tek bakıp incelemek de boş vakit kaybı. çünkü içlerinden 15-20 tanesi anca bahsettiğim "yer, milliyet bağımsız fully remote" özelliğini taşıyor.

not: alan yazılım.

Yazilim alanini bilemiyorum ancak sirketler icin, eskiden ulkeler bunu ongorememisti ve uygun duzenleme yoktu, covid ile bu uzaktan calisma isi cok artip zivanadan cikinca sigorta ve vergi konularina duzenleme geldi. Daha yeni Almanya'da remote ilan icin gorustum, tamamen remote ama Almanya ici herhangi bir yerde olmak zorundasiniz.

  • songforsomeone  (11.07.23 10:23:25)
@angelofdeath, onda da sorun yok. burada da şirketim var. yeter ki bu tür ilanları bulabileyim.

ki eskiden de 10 ilanın 9'u faturalı olarak yapılırdı.
  • tchuck  (11.07.23 10:33:49)
@tchuck

ab icindeki sirketiniz durumu cözmüyor. faturasal durum degil.

sirketimizde bolca remote calisan var, ülke icinde fiziksel oturumu olmali hepsinin ve maksimum 120 gün baska ab ülkesinde remote calisabilirler mesela. random maliye bakanliginin ve sigorta kurumunun kisilerin oturum ve calistigi yerleri sorguladiklarini duyuyoruz son zamanlarda.

sürekli uyari mailleri geliyor "baliye, maldivlere filan gidip calismayin arkadaslar zor durumda kaliyoruz, yapmayin ayip ya" seklinde.

bu kurallar hep son 1-2 senede geldi.
  • bora benim lan aslında  (12.07.23 00:54:55)