Kuyumcuya altın bozdururken güveniyor musunuz?

Merhaba, çocuğum doğduğunda çeşitli gramlarda altınlar takılmıştı 4-5 sene önce. Çeyrek, yarım, tam vs de var. Ancak ben altından hiç anlamayan bir insanım. Özellikle gramları hiç anlayamadım. Çantada duruyor öyle. Şimdi ben x bir kuyumcuya gitsem ve altınları bozdurmak istesem elimdekinin ne olduğunu da bilmediğim için beni kandırır mı? Mesela 1 gr ama onların da ayarları var sanırım. Gramları anlamadığımı anlarsa bizi kandırır mı? Ya da banka şubesine fiziki altın vermek istesem? Etrafımızda da gramlardan anlayan yok. Velhasıl kandırılır mıyız yoksa kuyumcularında bu anlamda etik bir yaklaşımları var mı?

üzerinde yazıyor zaten kandıramaz ki. ayarını üzerinden bakıp söylüyor o da

  • jelly bear  (07.07.23 15:31:24)
Bir kaç kuyumcuya gidip hepsinden fiyat al, dedikleri fiyatları not al, az konuş fiyat alıcam dersen sadece sorunsuz bozdurursun

  • eja  (07.07.23 15:44:54 ~ 15:45:22)
Yukarıdakiler +1
Ayrıca banka düşünürseniz Kuveytturkte altın eksperi oluyordu, değerine göre alınıyordu kandırma durumu olamaz. Hepsinden fiyat almak mantıklı ufak tefek farklar oluyor

  • epitaf  (08.07.23 00:41:39)