brüt maaş veren iş yerinde net maaş kaç olur?

bir işe başvurdum, 1115 dolar gibi bir maaş verecek iş için. bu brütmüş, her türlü vergi bana ait olacakmış. bu ne demek, gelir vergisi falan kaç paradır, yani elimde yaklaşık olarak ne kadar kalır acaba?

1115 dolar karşılığı TL yatırılacaksa burdan hesaplayabilirsiniz www.verginet.net

  • synesthesia  (06.07.23 03:11:12 ~ 04:22:39)
dolar olarak yarırılacak. verdiğiniz site sorunlu galiba

  • fakat  (06.07.23 03:16:42)
freelance olarak mı yoksa bordrolu olarak mı çalışacaksınız ? 2 sinin de vergilendirmesi farklı .

bordrolu olarak ise (sözleşmede özel bi madde yoksa) maaşı aldığınız gün kurundan TL'ye çevilerek, şirket sizin adınıza vergileri hesaplayıp ödeyecek. yukarıdaki linke TL tutarını girdiğinizde doğru tutara ulaşırsınız. çıkan sonucu da yine TL den USD ye çevirerek hesaplayabilirsiniz.

freelance ise işin içine stopaj, kdv vs giriyor. orası farklı bi mevzuat.
  • mutlu yillar sana  (06.07.23 08:31:29)
maaş ise 0,67 si net olarak kabaca giriyordu sanırım kasanıza.

1115*0,67*26,1 olarak 19498 tl oluyor.

fatura kesecekseniz, önce kdv, sonra gelir vergisi gibi kesintiler var. tam bilmiyorum ama %18 ve %25 sanırım sıra ile.

1115/1,18/1,25 olabilir. o da 756 dölares ediyor. 26,1 tl ile çarpınca da 19,8 bin tl ibi bişi yapıyor.
  • gurur  (06.07.23 11:36:07)
@gurur teşekkür ederim. Ama vergi çok tuttu bu sefer. İş olursa dolar yükselince sevinirim:) soranlar var, İngiltere'de bir iş yeri bu, ben İstanbul'dayim. Her türlü vergi size ait diye bir not vardı vs. Ve evet, İngiltere'de ve dolarla maaş

  • fakat  (06.07.23 14:13:41 ~ 14:15:08)
şirket ingiltere'de ise ihracat olarak bu hizmeti gösterip kdv'den muaf olabiliyorsunuz sanırım.

bu sayede sadece gelir vergisi ödersiniz.
  • gurur  (07.07.23 11:17:00)