Nükleer bir serpinti durumunda kullanmalık İyot Tableti Ne Almalı?

Bu ukraynadaki olaylar malum. Covid dönemi maske dağıtımı gibi bir iyot tableti dağıtımı yaşanabilir kötü senaryoda.

Bu durumda kullanmak üzere iyot tableti ne almalı? 130mg mış yetişkinin nükleer bir durumda kullanması gereken miktar. Yurtdışında 65mg lık kutular var mis gibi, bizde öyle bir şey bulamadım.

Ne almalı kenara koymalıyım?

iyot tableti çok primitiv bir önlem, iyot izotoplarının troidinde birikmesini engellemk için tiroidi iyoda doyuruyor. ama aynı miktarda radyoaktif malzemeyi vucudunda taşıyorsun gene. iyodu antibiyotik gibi bir koruma olarak düşünme.

asıl tehlike gıdalar ve serpinti ihtimali. bu kadar ciddiye alıyorsan kaliteli bir geiger sayacı ve kişisel dozimetre edinmek daha mantıklı. ayrıca radyasyonun nasıl etkilediği, nasıl çalıştığını anlamak faydalı olur.

bir yerlerde radyoaktiflik haritası vardı. dağınık sensorlerden toplanan veri internete aktarılıyordu. buradan riskli bölgeleri takip etmek de bir seçenek olabilir.

ben ne ukraynanın ne de rusyanın bir nükleer santrale karşı saldırı düzenleyeceğine inanmıyorum. sonuçta sadece düşmana değil kendi halkına, topraklarına ve tarımına da çok ciddi zarar veriyor olacak. bunu kimse istemez.
  • orpheus  (06.07.23 18:00:53 ~ 18:07:57)