Camiden gelen şarkı söyler gibi ses

selamlar

dini bilgim ve ilgim pek fazla değil. yaşadığım semtin nadir camilerinden biri evime çok yakın. arada sırada ve de şu an (20.55) mikrofona konuşan kişiden şarkı söyler gibimsi sesler geliyor. şöyle bir ses: bir erkek sesi şarkılı nağmeli birkaç kelime söylüyor da sonra susuyor. 10 sn sonra yine bir şeyler söylüyor mesela "Alllaaahhh..." gibi bir şey diyor sonra susuyor. bu konuşan kişi ne yapıyor? merak ettim çok, açıklarsanız sevinirim.

İlahi?

www.youtube.com
  • Mirket  (04.07.23 21:12:03)
Pek bir dini bilgim yok ama belki bir cesit zikir törenidir??

  • chihirovekohaku  (04.07.23 21:15:48)
Bazı camilerde dışarıda hoparlör olur o da cami dolu olunca dışarıda ki cemaat hocayı duysun diye. Genellikle kapatılmaz. Yani hoca cemaate namaz kıldırıyor olabilir. Öğlen namaz vaktinde vaazıda dışarı verirler

  • 1917  (04.07.23 23:10:20)
Hoca cemaate akşam namazı kıldırıyor İstanbul’da o saatte. Yanlışlıkla hoparlör açık kalmıştır, cemaat dışarıya taşınca hoparlörden verilir ses.

  • Aydan Dustum  (05.07.23 00:44:11)
20.55te diyorsun
biraz öncesinde akşam ezanını da duymuşsundur
o halde namaz sonrası tesbihat olduğunu
tesbihatın müezzin tarafından makamlı (nağmeli değil) okunduğunu hesaba katarsak;
tesbihattır

evine yakın demiş, cuma hariç dışarıda açmazlar hoparlör, bilen bilir, o ihtimal de yok
  • mimo  (05.07.23 04:16:30)