italya 1200 euro

milano'da aylık 1200 euro yeterli olur mu? okulun konaklama imkanı var ve çıkarsa 375 euro gibi bir fiyata kalabiliyorum.

konaklama haric masraflara 825 rahat yeter eger bos yere savurmazsan.

  • hot potato  (02.07.23 01:33:28)
Survive bir yaşam olur. Kendi yemeğini kendin yapman gerekir.

  • roe  (02.07.23 01:46:30)
Milano biraz zorlayabilir. Cok merkez oldugu icin fiyatlar da mesela Bolonyaya gore ucuk olur muhtemelen. Kiraya elektrik, gaz, internet falan da dahil mi? Ogrenci yurdu galiba. Bunlar dahilse bayagi avantaj saglar cunku.

  • e mice  (02.07.23 02:37:07)
soruyu baltalamak için yazmıyorum ama numbeo gerçekçidir:

www.numbeo.com
  • enteg  (02.07.23 10:46:52)
Klasik ogrenci hayati iste. Rahat gecinilir.

O nasil kiraymis ya 375 euro? Paylasimli oda degildir insallah, Odada banyo, tuvalet var degil mi, tum faturalar icinde degil mi? 10 sene once daha kucuk sehirde 350 euroydu benim yurt kiram (+ bir ogun yemek bedavaydi yemekhanesinde). Iste Avrupa'nin enflasyon dedigi bu.
  • freedonia  (02.07.23 11:04:07)
@freedonia normalde aylık 750 euro ama gelire göre olduğu için ben yarı fiyatın olduğu gruba giriyorum. Bir de çıkacağı kesin değil ama normalde ekstra yer yoksa lisansın, yüksek lisansın vs. sadece ilk yılı kalınabiliyorken doktorada 4 yıl kalınabiliyor ve ben doktora için gitmeyi düşünüyorum, çok büyük ihtimalle çıkacak ama çıkmama ihtimali de var.

  • ted  (02.07.23 11:09:58 ~ 11:13:16)
@ted anladim, iyiymis gelire gore fiyat vermesi. Yalniz 4 yil 1200 euroya mahkum yasamak , ogrencilik hayati biraz bayabilir, lisans koymaz adama, master zaten kisa oluyor gorece ama doktora da yasin artmasiyla ogrenci hayati yasamak biraz yipratici olur, hesaba katmissinizdir muhakkak

  • freedonia  (02.07.23 11:37:10)
ben kaldım milano'da. her öğün dışarıda yemezseniz gayet yeter o para. Dışarıda yediğinizde de öğlenleri 10-12 euro'ya lezzetli ve besleyici yemek bulabileceksiniz. Ucuza kapatayım derseniz 3-4 euro'ya da doyarsınız sandviçti pizzaydı. Bu bütçenin yarısına yaşayan çok arkadaşım vardı

  • tejeve  (02.07.23 11:52:13)
@freedonia bu benim kafamı da karıştıran bir şey, bunun yüzünden az da olsa kararsızlığım var. burada araştırma görevlisiyim şu an, acaba gitsem mi kalsam mı kararsızlığım var. ama işte eğitimin daha iyi olması olsun, daha iyi hocalar ile çalışma imkanı olsun, işte konferansa katılmak vs. için her öğrencinin yıllık ayrı bir bütçesinin olması olsun (1650 euro falandı herhalde), italya genelinde alanımda ilgimi çeken türkiye ile kıyaslanamayacak kadar fazla etkinliğin olması gibi sebeplerle gitmek daha ağır basıyor.

  • ted  (02.07.23 12:55:01 ~ 12:57:34)
o bahsettiğin konaklama yeri kalırsa aylık 825 çok güzel para. mutfağa aylık alışverişini yapar mutfağında yemeğini de mis gibi eksiksiz yapar yersin, arada dışarda da yersin, kişisel ihtiyaçlarını da giderirsin. ana gider kalemi kira zaten onu halletmen mühim.

teknik olarak hiç bir problem yok ama freedonia +1 milyon. bir yerden sonra insanın kafası artık araba almaya, daha iyi ev bakmaya, arada bir sağlam tatile kayıyor akıl. eğer aşırı gençsen o da çekilir ama 30'lara yaklaşıyorsan, oralarda 30 olacaksan çok zorlar. hele bu tüketim çağında aşırı idealist olman gerekebilir
  • avatar is back  (02.07.23 13:13:38)
Amaç geçinmekse kira hariç 825 euro Avrupa’nın çoğu ülkesinde geçinmek için yeterli bir miktar. Bu konuda endişeniz olmasın. Survive bir hayat falan da olmaz denildiği gibi. Max market masrafınız 400 euro olur tek kişi için.

  • but that was just a dream  (02.07.23 13:36:33)
@but that was just a dream okulun konaklaması olmazsa min 600 euro falan konaklama olacak. İnsanlar bunun için de survive demiş olabilirler

  • ted  (03.07.23 08:29:02)
Italyanin kucuk bir sehrinde bir arkadasim bu miktarla yasiyor, sik sik konusuyoruz ve ucu ucuna yasadigini soyluyor. roe +1
Dedigim gibi ITalyanin kucuk bir sehrinde, Milano da degil.

  • stavro  (03.07.23 09:05:10)