Yarım kalmış makarna sos

Yemeklere konulan krema sos açılınca bozulur mu? Hepsini kullanamadım da. Bir de bunu yapmanın püf noktası ne, benimki hemen çamur gibi oluyor.

dolaba koy en az bir hafta bozulmaz

çamur gibi olma kısmını anlamadım ne tür yemek ve sos yapıyorsun
  • freebird5406_2  (25.06.23 22:17:58)
Makarnaya koydum. Hazır satılan içim krema sostan aldım.

  • Kahvedesu  (25.06.23 22:27:16)
- makarnayı pişirirken suyuna yağ koyuyorsanız koymayın, sosun makarnaya karışıp düzgün dağılmasını engeller.
- sos çok kıvamlıysa makarnayı süzmeden önce suyundan yarım bardak ayırın, makarna ve sosu tencerede karıştırırken kaşıkla az az ekleyin, kıvamını düzeltir.

Ama daha önemlisi benim bildiğim içim'in makarna sosu yok, siz bildiğimiz süt kremasını aldınız, onu mu eklediniz makarnaya? Öyleyse sıcakta kesilmiş de olabilir.
  • kobuzchu kiz  (25.06.23 22:51:04)
@kobuchu kiz, var yemeklere ve makarnaya konur yaziyor.

  • Kahvedesu  (26.06.23 08:02:26)
şu kutunun fotoğrafını atsana hele.

"krema sos" diye bir şey, ya da içeriğinde krema olan bir makarna sosu ne duydum ne gördüm.
  • alperz  (26.06.23 08:15:29)
Yemeklere ve makarnaya koyulan düz krema ile tatlılara koyulan düz krame iki ayrı pakette bu belirttiğim ismlerle satılıyor.
Siz düm düz yemekler için olan kremayı (sosu değil) makarnaya koyuyorsunuz.
O krema kremalı sıcak yemek yapacağınızda kullanmanız için normalde.
  • zimbirik  (26.06.23 08:50:25)
Şu işte www.youtube.com

Üstünde makarna fotosu var.
www.youtube.com
  • Kahvedesu  (26.06.23 08:57:20 ~ 09:00:33)
hocam bildiğin az yağlı krema bu. tam yağlı olsaydı bozulabilirdi ama yağını azaltmak için uyguladıkları yöntemler ve ekstra koydukları ıvır zıvırla bozulmuş olacağını sanmıyorum.

az yağlı olduğu için kıvamı geri kazandırmak için ekledikleri nişasta dibe çökmüş olabilir.

dolapta durduysa bir şey olmaz.

ha bir de krema seviyorsan sana tikveşli'nin kremasını öneririm. www.migros.com.tr
  • alperz  (26.06.23 09:28:38)
O sos değil, sos, çorba vs pişirirken kullanmak için yağı azaltılmış süt kreması :)
Ha dümdüz makarnaya koyunca yenmez değil ama istediğiniz sos kıvamını vermez. Ayrı ufak bir tencerede biraz tereyağı, az bir baharat, 1-2 kaşık makarna suyuyla ısıtıp kıvamını aldıktan sonra makarnaya eklerseniz aradığınız şey olur sanırım.

En dümdüz tarif şu mesela: yemek.com

Edit: Ben soslarda, yemeklerde de tam yağlı krema (%35 civarı yağlı, İçim'in mavi pakette olanı mesela) kullanıyorum, tadı daha güzel.
  • kobuzchu kiz  (26.06.23 09:44:09 ~ 09:45:37)
hocam kullandığınız krema doğru çoğu yemek ve sos bu süt kreması ile yapılır, baz bir ürün yani, tatlı kreması sos kreması yemek kreması diye ayrı ayrı ürünler yok, ihtiyacına göre şekerle ya da baharatla çeşnilendirip yönünü sen belirlersin kremanın

  • freebird5406_2  (26.06.23 11:04:00)
@alperz

hocam krema soslu makarna şöyle bir şey
youtu.be
  • freebird5406_2  (26.06.23 11:36:40)
ee bildiğin kremalı makarna işte.

  • alperz  (26.06.23 12:11:25)
Kullandım ve hala yaşıyorum.

  • Kahvedesu  (27.06.23 14:36:45)
allah uzun ömür versin.

  • alperz  (27.06.23 21:28:05)