bilgisayara 3 veya daha fazla 2.4ghz cihaz bağlandığında verim düşüyor

başlığı nasıl açacağımı bilemedim anca böyle oldu. konuya hakim olanlar anlayacaktır.

wifi 2.4'ten bağlı. malesef modem 5ghz destekli değil.
bunun yanında bluetooth speaker ve bluetooth klavye bağlı.

bunların hepsi aynı anda bağlandığında ve aktif olduklarında oluyor bu durum. örneğin torrent download yaparken aynı anda video izlerken(offline video/oyun vs dahil) yani ses aktifken oluyor. hem ses atlama yapıyor hem de download hızı düşüyor. bu işlemlerden birini durdurduğumda ya da ethernete geçtiğimde ya da speakerı kabloyla bağladığımda durum düzeliyor.

2.4 ghz interference deniyormuş bu duruma. çözümüm var yukarda anlattığım gibi ama ben bunları yapmadan çözebilir miyim onu merak ediyorum. netten araştırdım ama yazılanların çoğu işe yaramadı. modem arayüzünden kanalı 11'e falan aldım, speaker ayarlarından audio enchancement falan kapattım hikaye.

13 yıllık eski laptopumda böyle bir sorun yoktu hi-end yeni laptop aldık olaya bak. üzdü valla.
var mı bu aşırı teknik konuda bilgisi olan? :)

bakındım bugün de, en ucuz 400-500 liralık 5ghz tplink,zyxel modemler 1000 liranın üstüne çıkmış.

  • inancsiz deve  (24.06.23 22:59:31)