elektronik tasarım programı

bir cihazın çalışıp çalışmadığını denetleyen bir elektronik devre tasarlamam lazım. temel olarak cihazın fişini tasarladığım alete takıcam onu da prize takıcam işte.

ama cihaz uzun zaman devre dışı kalabilir belki 3-4ay belki de 12yıl. işte mesela bir süre belirleyeceğim diyeceğim ki 8.aydan sonra bana bunu bildir veya 3.aydan sonra falan.

bu tür elektronik devreleri tasarlayabileceğim özellikle enerji kullanımı gösterebilen bir yazılım var mı? CAD gibi ?

işi önce parçalara bölmelisin donanım ve yazılım olarak. donanım olarak hangi işlemci ve platformu kullanacaksın buna karar ver.

örneğin smt32 chip ve cube ide veya atmel chip arduiono platformu kullanabilirsin.
bunlar üzerinde yazılım geliştireceğin mikroişlemciler ve kodlama platformları.

bahsettiğin şekilde pil kullanımını koda ve işlemciye bağlı olarak analiz edebilen araçlar stm32 cube ide içerisinde mevcut. pil tipini, işlemci tipini, işlemcinin sleep ve awake sürelerini vs. giriyorsun. ve sana o pili ne kadar sürede tüketeceğini hesaplıyor.

nordic'in de benzer pil tüketim hesaplama ve donanımsal olarak bunu ölçme (nordic power profiler) cihazları mevcut.
  • orpheus  (20.06.23 21:53:17 ~ 21:56:06)