Ürünü Henüz Göndermemişken İade Talebini Reddeden Firma

Mantığı nedir?

Az önce bir ürün aldım ve pişman olduğum için bir saat sonra arayıp siparişimin iptal edilmesini talep ettim. İptal yapmadıklarını, ancak kargoyu teslim aldıktan sonra tekrar kendilerine iade edebileceğimi söylediler.

Neden iki tarafı da uğraştıran ve ekstra maliyet getiren bir yolu tercih ediyorlar?

Kargoyu almamak lazım. alıp iadeyle uğraşmamak gerek

  • ShadowOfMoon  (19.06.23 12:56:03)
çünkü iade etmeye üşenirsen veya iade maliyeti fazla gelirse iade edemeyeceksin ve onlar satış yapmış olarak kalacaklar. müşterilerin en az yüzde 20-30'u iade etmeye üşeniyordur büyük ihtimalle. tabii ki uzun vadede müşteri kaybetmiş olacaklar ama küçük hesap yapan esnaf kafasındalar demek ki.

  • hrskrs  (19.06.23 13:50:30 ~ 13:50:59)
takibi zor çünkü. şöyle ki, sistemsel hata ya da personelin dikkatsizliği sonucu ürün geri gönderilmek yerine size teslim edilebilir. siz de ürünün üstüne yatarsanız bu noktada kendilerine epey iş çıkacak. kargo firmaları da genelde başlarından atmaya çalışıyor durumu.

diğer ihtimal de yolda başına bir şey gelebilir. size mi teslim edildi, yolda düştü mü, çapraz kargoyla başkasına mı gitti ara dur ürünü kim bilir ne oldu.

bu sebeplerden dolayı çok da haksız değiller ama size tavsiyem kargo firmasıyla konuşup ürünü teslim almayacağınızı bildirin, paket geri gitsin. en kısa böyle çözülür.
  • not sure if serious  (19.06.23 14:19:22)
Siparişiniz hazırlanıp kargo personeline teslim edilmiş olabilir, ben de ticaretle uğraşırken benzer şeyleri yaşadım, sipariş geliyor biz siparişi hazırlayıp kargo personeline teslim ediyoruz, kargo personeli akşama kadar o kargo paketini aracında dolaştırıyor akşam sisteme işleniyor.

Siz aradığınızda çoktan siparişiniz hazırlanıp kargo servisine teslim edilmişse artık kargo yola çıkacak mecburen yoksa çok uzun bir prosedürü var kargo aranıyor o kargo poşeti bulunuyor geri çağırılıyor vs.
  • solo  (19.06.23 15:49:18)