Kiracı kira ödeme gününde taşınırken kira ödemeli mi?

Evi Ağustos 28 gibi tuttuk. 10 Eylülde ilk ödemeyi yaptık. Şimdi ayın onunda evden çıkacağız. Yani kira ödeme günü.

Kira ödememiz gerekiyor mu?

ben 15’inden 15’ine oduyordum. 18’inde tasiniyorum. uc gun icin kira istese herhalde “lanet olsun dostum senin derdin ne ha?” derdim.

  • alperz  (15.06.23 13:27:44)
10 Eylül'de ödediğiniz kira 10gün oturduğunuz + 20 gün oturacağınız sürenin kirası olmuş. Haziran sonunda çıkacaksanız son kiranızı haziran 10 da ödemelisiniz.

  • yercekimini kendine ceken adam  (15.06.23 13:35:08)
Kira ön ödemeli çalışan bir sistemdir ve kira ödeme gününe göre değil, sözleşme tarihine göre çalışır. En iyisi sözleşmeye bakmak. Mesela ben ayın 20sinde tuttum ama sözleşmeyi takip eden ayın 1'inden başlatmıştık, iki taraf için de daha kolay olsun diye.

  • yeninesiltupcu  (15.06.23 13:49:43)
Evi 28'inde tutmuşsunuz, genelde böyle ay sonu kontrat yapınca ilk aydan itibaren başlatılır kira. Eğer böyle ise;

10 Eylülde ödediğiniz kira Eylül ayının kirasıydı, 10 Mayısta ödediğiniz kira da mayıs ayının kirasıydı. Haziran ayında evdeyseniz yine kira ödemeniz lazım.

Kontratta yazan kira başlangıcı 10 Eylül ise, kira ödeme günü her ayın 10'u yazıyorsa o zaman gerekmez.

Ne yazıyor kontratta?
  • Soichiro Honda  (15.06.23 13:57:48)
gerekmiyor, kirayı sonraki oturacağınız süre için peşin ödersiniz.
yani 1 mayısta ödenenen kira 1 mayıs - 31 mayıs arası kullanım hakkı içindir.

  • orpheus  (15.06.23 15:36:31)