Mühendislik bölümlerinde işsizlik ne durumda?

Makina, elektrik elektronik, bilgisayar müh gibi popüler mühendisliklerde iş bulma sıkıntısı ne durumda?

ing bilen konuşan, işten korkmayan, gelişime açık bir bilg. müh. iş bulamıyorsa çok ciddi bir sorunu vardır

  • azeroth  (07.06.23 20:58:34 ~ 20:58:55)
pcde iş bulamama çok zor.
diğerleri de bi şekilde buluyor.

  • jelly bear  (07.06.23 21:04:27)
Makine zor açıkçası. Teknik bölümler zor. Çok şey istiyorlar. İşsiz kaldığım zamanlar olsa da hep buldum. Ama çalışma ortamı olarak zor. Ortam sorun olmaz dersen kısa sürede bulabilirsin. Bilgisayar zaten altın çağını yaşıyor ama o da sıkıntıya girecek. Çok fazla başlangıç seviyesinde insan var. İşlerin yürümesi için daha tecrübeli kişiler gerekiyor. Elektronik pek parlak değil. Makinede en temelden başlarsan bir gün fabrika müdürü, genel müdür, patron olabilirsin. Önü çok açık. Ama bu da yıllar alıyor. Çaba gerekiyor. Mühendislik genel olarak kolay değil.

  • dissendium  (07.06.23 21:45:14)
Rezervuar muhendisiyim. Yeni mezunlarin is bulmasi 2014'ten beri cok zor. Sektor az sayida ve nitelikli muhendis ise aliyor. Iklim degisikligi, yenilenebilir enerji vs'nin trend olmasi ile sektorde is bulmak daha da zorlasti. Orta Dogu ulkeleri dahi yabanci muhendis alimini azaltti. Sadece benim gibi zamaninda bu is icin cok ozveride bulunmus, otellerde, petrol platformlarinda, petrol sahalarinda yasamis muhendisler is bulabiliyor. Yeni mezunlarin sansi yok.

Yalniz tutunabilenlerin isleri ve maaslari cok iyi. Bizim sirkette yillik $100.000 USD'in altinda maas alan petrol muhendisi yok.
  • thetruenorthstrongandfree  (07.06.23 23:32:22)
simdiki aklim olsa muhendislik okumazdim. is bulsan da maaslar dusuk.
yok illa muhendis olacam diyorsan tavsiyem makina olur.

  • cooperr  (08.06.23 01:45:47)