Asker Yoklama Kaçağı - Yurtdışı

Merhaba,

Haziran 2022'de doktoramı bitirdim. Şimdi post doktora için eylül'de bir yıl için İngiltere'ye gideceğim. Bugün e-devlet'ten mesaj geldi. Bir yıldır asker yoklama kaçağı olarak gözüküyormuşum. (E-devlette 2024'e kadar tecilim olduğu yazıyordu ama doktora bitince aslında tecil kalkıyormuş.)

Eylül'de İngiltere'ye gitmeden önce gümrükte sorun yaşamamak için nasıl bir yol izlemeyelim sizce? Anladığım kadarıyla şimdilik yurtdışına çıkışım için bir problem yok, ancak soruşturma açılır mı diye endişleniyorum.

İstisnai bir durumun içindeyim. Böyle bir durum yaşamış olan veya ne yapılacağını bilenler yardımcı olabilir mi?
Teşekkür ederim.

Hakkinizda bu sebepten acilmis dava ve hatta sanirim daha dogrusu mahkeme sonucu kesinlesmis ceza, yurtdisina cikis yasagi vs. olmadikca yurtdisina cikmanizda bir engel yok.

Olup olacagi gbt yaptiklarinda(pasaport kontrolunde buna bakilmiyordu gibi sanki) size tutanak tutar, imza attirir ve birakirlar.

Bu tutanak sonrasi veya kendiliginden eger askerlik subeniz savciliga bildirir sonra da savci sorusturma acarsa o asamada basiniz agrimaya baslayabilir ama bu durumda birkac yuzbin insan var sanirim. Pek uzerine gidilen bi mevzu degil.

Ha ama idari para cezasini yapistirirlar. Bir sonraki afta silinir veya odersiniz veya askere artik. Tipik dongu bu sekilde.
  • jnlbnnn  (07.06.23 21:08:30)
Böyle bir durumda olanlar için güncelleme:
Yoklamamı yaptırdım 31 Aralık tarihine kadar yoklama içerisindeyim. O döneme kadar yurtdışına gideceğim için konsolosluktan erteleteceğim.

  • JusticeBooster  (09.06.23 15:15:24)