Intel Iris Xe Grafik Karti nasildir?

Image data analizi yapacagim bir laptop alacagim. Datalar bir kac gigabyte'a kadar varan videolar iceriyor. Nvidia RTX Grafik karti olan modeller biraz bütcemi asiyor. Intel Iris Xe (4GB) entegre grafik karti olan secenekler daha makul görünüyor ama grafik kartinda performans sorunu yasar miyim diye merak ediyorum. Fikri olan var mi?

bahsettiğin data analizi grafik kartını mı kullanıyor ? genelde bu tip analiz yazılımları cpu önceliklidir. 3d render ya da makina öğrenmesi temelli kodlar GPU kullanır.

bu mühendislik yazılımlarında da her GPU iyi sonuç vermiyor. yani oyun için harika olan bir GPU mühendislikte aynı başarıda olamıyor. bu yüzden HP ve lenovonun profesyonel ekran kartlı laptopları, workstationları var NVIDIA Quadro veya benzeri kartlar oluyor.

bu yüzden aslında önemli olan senin kullanacağın yazılımın hangi kartlar-chipler ile başarılı olduğu.

kıyas yapmak istersen GPU benchmark verileri paylaşan siteler var. ama bu da biraz yanıltıcı olabilir. analiz çok uzun sürdüğünde kartlar ısınıyor ve performansları düşüyor.

dahili grafik işlemcisi konusunda aslında AMD çok daha başarılı işler çıkarıyor.

FP olarak min intel i7 12700H işlemci seçmeni öneririm. 12 nesilde öncekilere kıyasla ciddi bir peformans artışı var ve fiyatlar arasında da devasa farklar yok.

mesela şu siteye bakabilirsin ama bu biraz dengesiz bir kaşılaştırma massüstü vs laptop gibi. sen takip ettiğin chipsetleri seçersin:
gpu.userbenchmark.com

RTX3050 işini görüyorsa ekte verdiğim laptopun özellikleri fiyatına göre çok iyi:
www.hepsiburada.com
  • orpheus  (06.06.23 19:04:46 ~ 19:12:01)