[]

yağmacı dergi sorusu

Akademik yükselmede kriterlerden biri de yayın yapmak. Yök bu konuda sanırım 2019 yılında bir karar aldı, yayınlamadan önce para alan veya yayından sonra para isteyen dergileri yağmacı dergi ilan etti ve o dergideki yayınları kabul etmemeye başladı. Akademik dünyadan uzak kaldıığım bu süre zarfında güncel bir makae için böyle yağmacı olmayan bir elektronik dergi söyleyebilir misiniz? alan sosyal bilimler kamu yönetimi olacak.
 
yerli yabancı?
indeksli indekssiz?
ücretli ücretsiz?
puanlı puansız?
türkçe yabancı dilde?
hızlı yayınlayan (ne kadar hızlı yayın yapıyorsa o kadar yağmacıdır bu arada), 2 yıl bekletip kanser eden?

dergi seçiminde çok fazla parametre var, daha detay vermeniz lazım.

başlangıç olarak dergipark.org.tr bu siteye bakın, eliniz alışsın. dergipark sitesinde yer alan dergiler yağmacı değildir, ancak hepsi yerli, bazıları ücretli, bazıları puansız, kimisi yabancı dilde vs vs. derginin hakkında, yayın politikası, indeks bilgileri vs sekmelerine bakın.

puanlı (yani akademik teşvik ve doçentlik için işe yarasın) istiyorsanız en az 5 yıldır yayın yapma şartı var, ona dikkat edin. onların listesi de burada: trdizin.gov.tr
  • halanne  (06.06.23 10:01:20) 
Siz dergi ismi söyleyin ben size yağmacı olup olmadığını söyleyeyim. Böylesi daha kolay olur.


  • piotr  (06.06.23 16:03:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.