Tatil ücretini kim karşılar?

Merhaba,
3 aydır devam eden bir ilişkide yaz tatiline çıkılacağı zaman bu ücretin kim tarafından karşılanması gerekir? bölüşülür mü yoksa erkek mi öder? iki tarafta çalışıyor, yaşlar 30+

teşekkürler.

bu harcama tek basina sizin butcenizi sarsmiyorsa siz odeyin.
bu harcama tek basina onun butcesini sarsmiyorsa o odesin.
bu harcama tek basina odediginiz senaryolarda size zarar veriyorsa beraber odeyin.
  • badcode  (06.06.23 09:34:45)
bolusulur yav, ne munasebet bir taraf tek basina odesin.

  • bay b  (06.06.23 09:50:35)
erkek kişisi olarak beni sarsmazsa ben öderim.

  • kondansator  (06.06.23 09:50:37)
Iliskide her bir hesap odemesinin yari yariya bolunmesini sacma buluyorum (isteyen oder, bu sefer benden filan denir, sirayla odenir denge gozeterek bence) ama tatil daha yuklu bir tutar oldugu icin yari yariya olmasi mantikli. Biri oteli biri yolu oder falan oyle bolusulebilir.

  • mor oje  (06.06.23 09:50:46)
3 aydır devam eden ilişkide tatile çıksak ve bütün masrafları o ödese ben baya kötü hissederdim ya(31k). Bence iki taraf da çalışıyorsa beraber ödenmeli.

Ben kocamla tatil yaparken bile her şeyi o öderse bi tık kötü hissediyorum hala. İçinizden nasıl geliyorsa öyle yapın ama.

Erkek tarafıysanız da her şeyi ödeme mecburiyetinde hissetmeyin. Hatta eğer karşı taraf bi şeyleri ödemek için hamle yapmazsa bence eksi puan verin. İyi eğlenceler:)
  • sacrilegious  (06.06.23 09:52:15)
Gelirler yakınsa yarı yarıya,
Eğer gelirler arasında fark varsa max 35-65 olacak şekilde bir tarafa ağırlık kayabilir.
Ama ilişkinin üçüncü ayında kimse parasını ödeyemeyeceği tatile gitmemeli. O yüzden oluyorsa 50-50 olmuyorsa daha ucuz tatil.
  • zimbirik  (06.06.23 09:55:39)
Mor oje+1

  • kisa  (06.06.23 10:05:10)
ya annemin psikopat yetistirme tarzi nedeniyle kimseye bir sey odetmeden her seyimi kendim yapardim. 29 yasindayim su anki kafam her halti bolusursem o iliskiye girmem. sevgilim=arkadasim degil. odesin bi seyleri. ama burda "odetme dayatmasi" da olmamasi lazim :?)

  • ala09  (06.06.23 10:50:40)
Tatil ücreti bölüşülür (40+K)
Tatilde ufak tefek, dondurmaydı, içecekti beyefendinin ödemesini beklerdim.
Evlenince durum farklı tabii, tatili ben ayarlayıp ödüyorum, eşim tatildeykenki masrafları karşılıyor çoğunlukla.
  • SiyamkedisiZorro  (06.06.23 12:00:22)
İki taraf da maaşlı çalışansa bölüşsünler. Arada uçurum varsa bütçesi sarsılmayan ödesin diyeceğim ama biraz da karşı tarafın tutumuna göre de değişir.

  • ruhen hastayim ben  (06.06.23 12:01:22)
otel ve yol kesinlikle bölünmeli.
yemekler de arada paylaşılır. alman usülüne gerek yok.

  • jelly bear  (06.06.23 12:44:46)
İlişkinin süresi ne kadar olursa olsun tatil harcaması bölünmeli.
Yol ve otel büyük gider olduğu için direkt ikiye bölünebilir.
Oradaki harcamalarda yeme içme vs sırayla olabilir, birini biri öderken sonrakini diğeri öder gibi öyle ortamlarda hesap bölünmesi hoş olmuyor ama konaklama ve yol önemli bence mutlaka bölünmeli.
Tutarlar birbirine yakınsa biri yol ücretini diğeri konaklamayı karşılayabilir.
  • mutekebbir  (06.06.23 13:47:54)
Türkiye'de tatil lüks oldu. Millet kredi çekiyor gitmek için. Siz de bölüşün. Hele 3 aylık ilişkide erkek sugar daddy değilse ya da taraflardan biri öğrenci veya asgari ücretli çalışan değilse net paylaşılmalı. Yemeklerde, içkilerde, kahvelerde vs. düzenli olarak tek tarafa yüklenmiyorsa 3. ayda artık takip edilmez kimin ne zaman ödediği ama tatili bölüşün.

  • nawar  (06.06.23 14:17:50)
Icinizden biri zengin degilse ortaklasa iyi olur.

  • unidentified floating object  (06.06.23 19:32:10)
bölüşülür tabiiki ne alaka.

  • jimjim  (06.06.23 19:45:52)
Erkek bunu ödemiyorsa sana alman hesabı yapıyorsa ayrıl derim
İlk tatil bu. Oteli yolu vs erkek öder, sen de altta kalmazsın yemekti içkiydi ödersin ama 3 kuruşun hesabını tutup senle daha ilk tatilde masraf bölecek erkekle uzun yola çıkılmaz

  • photo85  (06.06.23 20:31:14)
kadın öder.

  • ayseee  (06.06.23 20:54:23)
ya ortak ödenir ya da kim daha zenginse o öder. diğer her türlüsü geri kafalalılık bana göre.

  • gule gule  (06.06.23 20:57:08)
kız tarafının ortak ödeme konusunda ısrarcı olması ilişkinin geleceği açısından faydalı olacaktır. parasını almak istemeyen zaten hiçbir türlü almaz. iban da vermez nakit de almaz vs vs.

ısrar edildiğinde kabul edince de ödeyesi yokmuş gibi düşünmemek lazım. ilerde mutlaka bu hamlenin olumlu geri dönüşü olur. ortadoğu erkeği zihniyetinden çıkmakta fayda var. alman usulü insanın kendine saygısını arttırır ama bizim kültürümüzle biraz ters olduğundan ısrarla ona dönmekte fayda var.

kendi ödemediğiniz bir tatili eleştirirken bile çekinirsiniz. en güzeli kendiniz ödeyip her noktasında söz sahibi olabilmek.
  • enteg  (08.06.23 08:47:05)
zengin varsa o ödesin yoksa bölüşün ama şunu sen ödedin bunu ben ödiyim tribine girmeyin

  • abi bi dizi buldum on numara  (15.06.23 10:48:28)