Win7 Disk birleştirme. kafayı yedim yardım.

eskiden C: D: E: vardı sürücülerim.
C: de yer kalmayınca D'yi C'ye katcakdm. tabi xp gibi zannettm. format atma yerinde D yi sildim. şimdi D resimdeki gibi boş alan duruyo. bunu Cye nasıl katıcam?

img149.imageshack.us

win7 de düzgün çalışmıyor o program . başka ne yapabilrm

  • vericemparasını  (28.06.10 22:49:17)
Gparted işini görür. Ama bunu Windows'un içinde çalıştırmıyorsun. .iso dosyası indirip CD'ye ya da USB belleğe yakıyorsun. Daha sonra da PC'yi bununa boot edip dediğin işlemleri gerçekleştiriyorsun.

Gparted:
gparted.sourceforge.net

Eğer CD'ye yakmaya kasamam USB belleğe yakar CD'den tasarruf ederim diyorsan Unetbootin adında Windows'ta da çalışan bir programı Windows'a kurup burada Gparted'ın indirdiğin iso'sunu seçip USB belleğe Gparted'ı yakabilirsin.

unetbootin.sourceforge.net

Unetbootin'de sorunsuz çalışan Gparted sürümü ise 0.5.1-1:
sourceforge.net

Gönderdiğin resimden anladığım kadarıyla senin Gparted'da yapman gereken genişletmek istediğin partition'u sildikten sonra onun yanında genşlemesini istediğini o tarafa doğru genişlemen.

Adımları tek, tek yaptığın taktirde becerirsin. Kolay gelsin...
  • metal revolution  (29.06.10 01:13:42 ~ 01:14:08)
mevcut duzende yapamazsin. c primary partition, bos alan logical partitionda duruyor. logical parititoni primarye aktaramazsin maalesef. resimde gozuken d yi ve sonrasinda da logical partitioni ssilmen lazim.

  • crucio  (29.06.10 01:18:09)
Evet şu an ben de onu farkettim. Ne yazık ki o boş alan primary ve sağındaki ise logical bir şekilde o boş alanın uzantısı. Onları birbirine katman mümkün değil. Boş alnın sağındak kısım da az uz değilmiş... Bir şekilde başka bir sabit diske yedekleyip tüm disk yenden bölümlemeden dediğin şeyi yapman mümkün değil. Geri zekalı Microsoft tayfası tüm partition'ları primary yapacakları yerde kafalarına göre logical atıyorlar ne yazık ki...

  • metal revolution  (29.06.10 01:52:02)
windows xp ile format atma yerine getirdim orda düzeltebildm

  • vericemparasını  (10.07.10 06:17:53)