Excel - macro - pdf kayıt

Merhabalar.
excel kitabımızda her sayfa birbirine formülle bağlı.
bunları ayrı ayrı pdf olarak kaydeden bir macro var.
Makroyu çalıştırdığımda, pdf dosyaların kayıt edilecek yerini gösteren diyalog penceresi geliyor ekrana. Bununla karşılaşmamak için ricam,
1- Excel dosyası sistemde hangi dizinde olursa olsun makronun çalışması ile dosyanın bulunduğu aynı dizinde o günün tarihi ile adlandırılan klasör içine excel sayfalarını PDF olarak kaydetmek.
(Yarın olduğunda, kayıt edilecek yeni klasör adı da yarınki tarih olmalı)

2- Bir de bu işlem için menüyü kullanmak yerine hızlıca klavyeden kısayol tuşu atamak. Mümkün mü acaba?

Resim için kusura bakmayın. Kopyala yapıştır yapamadım.Dışarıdayım
i.hizliresim.com

Teşekkürler.

  • kimlanbu  (01.06.23 17:33:29)
Doğrusu isteğime uygun bir çözüm göremedim linkte.
Bu kodda düzeltme yapılabilirse daha iyi olur sanırım.

  • diyecevaplandı  (01.06.23 20:28:42)
kısayol eklemek için geliştirici -> makrolar -> PDFKayıtetme yi seç -> sağda seçenekleri seçip kısayol tuşlarını tanımla

Sub PDFKayıtetme()

Dim klasor As String
Dim tarih As String

tarih = Format(Date, "yyyymmdd")

klasor = ThisWorkbook.Path & Application.PathSeparator & tarih
If Len(Dir(klasor, vbDirectory)) = 0 Then
MkDir klasor
End If

Dim sh As Worksheet
For Each sh In ActiveWorkbook.Worksheets
sh.ExportAsFixedFormat xlTypePDF, klasor & Application.PathSeparator & sh.Name & ".pdf"
Next
MsgBox "TAMAMLANDI"

End Sub
  • pislick0  (01.06.23 20:59:04 ~ 21:02:22)
@ pislick
teşekkürler.sabah deneyeceğim.

  • diyecevaplandı  (01.06.23 21:22:44)