Bu su tüketimi normal değil di mi?

Yeni taşındığım evde 2.5 ayda 57 m3 su sarf etmişiz sayaca göre.
Iki kisiyiz. Bu hesapla ayda 21 m3 yapıyor.
Ne havuz var ne bahçe sulama. Duş, bulaşık, çamaşır vs.

Önceki evimizde aylık 11m3 harciyormusuz.
Ev sahibi ile baktık, muslukları kapatınca bir sorun gözükmüyor.
Açınca bana biraz fazla hızlı dönüyor gibi geldi ama emin de değilim.
Acaba suyu açtığımızda olusan bir kaçak olabilir mi?
Sayac arızası yaygin bir olay mi?

Eski kiracı ile konuştum. Onlar 2 kisi iki çocuk ayda 10m3 tüketmiş.

Başka ne yöntem denenebilir? Su Firmasını arayacağım ama onlar gelmeden bakabilecegim bir şey var mı acaba?

Kaçak çok zor ihtimal ayda 40-50m3 su kaçak olsa bi yerden çıkardı az bir miktar değil.

Sayacınız arızalanmış çağırın belediyenin su firmasını gelsin baksın.
  • Mcfly  (31.05.23 20:18:22)
Kaçak konusunda şu var; bahçeli ev. Yani borular topraktan vs geçiyorsa kaçağı görmeme ihtimali var diye. Ama evet 10m3 su az değil.

Zaten arayacağım, sadece aramadan başka yapabilecek bir şey var mi diye merak ediyorum.
  • logisticsmanager  (31.05.23 20:20:03)
Fiziken mümkün değil 10m3 harcanan evde 40-50m3 suyun kaçaktan gitmesi. Borunun 4-5 yerden falan patlamış olması lazım çatlak da değil. Yani pek mümkün değil.

  • Mcfly  (31.05.23 20:23:52)
Ayda 10m3 fazladan kayıp yaklaşık dakikada 1 bardak yapar. Rezervuar kaçağı olabilir. Klozete akan su olup olmadığını kontrol edin. Çok dikkatli bakmalısınız çünkü görmek zor olabilir. Özellikle rezervuardan hiç kesilmeyen, çok az da olsa su sesi geliyorsa sorun ordadır.

  • mikro patlama  (31.05.23 23:18:13)
Hic ses gelmiyor. Bu hafta bir ara bütün suyu kesip bir 30 dakika arayla bakacağım sayaca. Bugün baktik 2 dk falan. Hareket etmiyordu hiç.

  • logisticsmanager  (31.05.23 23:24:17)
Musluklar basınçlandırılmış tasarruflu musluk değilse her açtığınızda normalin 2 katı kadar harcıyor olabilirsiniz.

Sifon rezervuarından gelen sesi yakalayamamış olabilirsiniz. Sifondan su geliyor mu diye kontrol ederken tuvaletin duvarına kuru bir peçete vs koyup bakın ıslanıyor mu diye.
  • zimbirik  (01.06.23 08:08:17)
Akşam yatmadan saatin fotosunu çekin, gece asla su ve sifon kullanmayın
sabah kalkınca tekrar çekin foto.

Ve küçük saatleri karşılaştırın bir değişiklik var mı diye? hani siyah olan küçük analog saatler.

Değişiklik varsa sifonda filan kaçak vardır, sifon ya da lavabo harici kaçak su olsa evin bir yerinden çıkar.

Saatten önce bahçede kaçak olsa saati etkilemez.

Gece testini deneyin, bir de ilk okuma son okuma değerlerini takip edin.

İlk girdiğiniz ay okuma problemi oluş olabilir, önceki kiracıdan kalan bir kısım harcama saatte kalmış olabilir.
  • John Bloor  (01.06.23 10:56:12)
@john; yok abi girerken okumayı ben yaptım:) eve girişte kiraci, özel firma beraber evde kontrol yaptık. Sayac fotosunu da çektik.
Iki gün önce çektim, iki günde 1.5 m3 harcamisim misal.

  • logisticsmanager  (01.06.23 17:07:15)
Kullanmadığınız gün ya da gece değişim olup olmadığını gözlemleyin mutlaka.

Sayaç yanlış ölçüyor olabilir, eğer bir kaçak yoksa.
  • John Bloor  (01.06.23 17:48:26)