Mac 1 için ssd mi 512 gb mı

Merhabalar,
Bir fırsat oluştu gibi bunu mac m1 ile değerlendirmeyi düşündüm. Ancak 256gb bellek çok mu az olur? Bir kaç YouTube videosu baktım, 1tb ssd ile kullanmayı tavsiye etmişler. Soru şu bütçeyi bir hayli zorlasa da 512gb mı almalı yoksa 256 ile her türlü ssd takviyesi mi?

Bir yanım madem her türlü bir de ssd almak gerekecek, ssd fiyat farkını biraz artırıp 512gb tercih etmeli diyor, diğer yanım zorlama ssd ilerde de alırsın diyor.

Kullanıcı arkadaşların yorumu ne olur acaba?

paranın yettiği en çok ram'li en büyük diskli mac'i al. ssd takviyesi dediğin şeyi yapamazsın çünkü bu aletlerde işlemci, ram, ekran kartı ve disk entegre ve tek parça.

512 is the new 256 zaten.
  • alperz  (25.05.23 12:23:04)
O bilgisayarla ne yapacağınızı bilmeden cevap vermek zor.
Ama 512 GB'a yükseltmek için ayıracağınız bütçeyi 16GB RAM için ayırmanızı öneririm.

256 GB evet gerçekten az. Fakat sadece internette gezmek, Office programlarını kullanmak ve hatta bir miktar Photoshop işi yapmak için sıkıntılı olsa da yetiyor.
  • michael_knight  (25.05.23 12:23:29)
Ne için kullanılacak bu bilgisayar? İş mi yapılacak, eğlence için mi nedir?

  • thesomberlain  (25.05.23 12:29:32)
Mobildeyim editleyemedim eksik bilgileri buradan tamamlayayım.
Zaten 16 ram ve eğitim paketi dahil etmek istiyorum.

Youtubur değilim ama foto video merakım var, bu tür programları kullanmak istiyorum. Adobe ile de kendimi geliştirmek fikrim var. Oyun merakım yok ama bunlar da performans isteyecek şeyler.

Tabi ki ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Bütçenin haricinde beni düşündüren nokta, YouTube içerik üreticileri bile 256 ile idare ederken bana 512 fazla mı lüks olur fikri oldu :)
  • epitaf  (25.05.23 13:23:38)
Bahsettiğiniz iş için zaten 512 de yetmeyecek. Oturup çalıştığınız zamanlarda external diski takacaksınız, çalışmadığınızda kucağınızda olacak disk olmadan.

O hafta üzerinde çalıştığınız projeyi SSD'de tutacaksınız, işiniz bitince toparlayıp external'a atacaksınız.
Zaten 512 olsa da çalışma yönteminiz bu olmak zorunda.
  • michael_knight  (25.05.23 13:36:34)
@michael_knight
O zaman 512 için para vermek yerine her türlü sistem buysa harici disklere harcama yapmalıyım diye anlıyorum

Kabul biraz Nihal’e anlatır gibi istiyor olabilirim :)
  • epitaf  (25.05.23 13:45:48)
Evet, bence SSD'ye para vermeyin. 4 bin lira fark ödemek bana fazla görünüyor.
Elbette herkesin kendi bütçesine, rahata düşkünlüğüne göre bir karar vermesi gerekir. Ortalama bir bütçeye sahip, ortalama kullanıcı için doğru seçim 256 görünüyor bana.
Harici disk için de çok pahalı, çok hızlı disklere bütçe harcamanıza gerek yok bence. Bir süre kullanıp ihtiyacınızı görürsünüz.

M1 Air 256 GB ile 6-7 ay profesyonel işler yaptım, tarif ettiğim şekilde çalışıyordum. Şimdi 2TB M1 Max ile çalışıyorum. Evet çok daha rahat ama 2 değil 20 TB olsa da bir gün depolama doluyor video işi yapınca. O yüzden güncel projeyi SSD'de, arşivlenen projeleri başka diskte tutmak zaten alışılması gereken bir durum.
  • michael_knight  (25.05.23 13:57:35)
şunu bir okuyuver: 9to5mac.com

olay sadece kapasite değil. 512 al sen dinle beni.
  • alperz  (25.05.23 14:26:56)
1 tb gereksiz 512 bile fazla fazla yeter. önemli olan ram miktari. 16’dan düşük alma

  • Erestor  (25.05.23 14:46:43)
m1 16 gb ram, 500 gb usb flashlar var, cloud falan sıkıntı olmaz.

  • abi bi dizi buldum on numara  (25.05.23 18:08:31)