Bütün klasörlerdeki fotoğrafları küçültme

Selam

içinde yaklaşık 1000 tane klasör olan bir üst klasör var.
bu klasörlerinden her birinde de fotoğraflar (aynı zamanda word, pdf vs..) var ve ben bütün fotoğrafların boyutunu düşürmek istiyorum.

bütün klasörlerin içine tek tek girmeden yapmanın bir yolu var mı?

www.faststone.org

şu yazılımı bir dene. Toplu dönüştürme/küçültme işleri için kullanırdım ama komple bir sürü klasör atınca içindeki görselleri görüp seçer mi tam emin değilim. Yapar gibi ama.
  • nhk ni youkosu  (24.05.23 18:57:26 ~ 18:57:39)
(Windows için)

Fotoğrafların formatı yüksek ihtimal .jpg' tir.
Ana klasörde sağ üstte önce .jpg araması yapın.
Bu formatta olan dosya hangi alt klasörde olursa olsun sıralanır zaten.
Sonra da internetten bir "free image resizer" uygulaması indirdikten sonra dosyaların hepsini bu uygulamaya sürükleyin. Gerekli ayarlardan sonra hedef olarak belirttiğiniz klasöre yeni boyutlarıyla kaydedilirler.

Ama işlem yapılacak dosya yüzlerce binlerce ise hepsinin bir anda işlenmesi programda hata vermeye veya kapanmasına sebep olabilir .
İlk başta 50-100 adet civarı bir deneme yapın.

Tabi yeniden boyutlandırma işlemi sonrasında hepsi tek bir klasöre kaydedileceğinden, sonrasında fotoğrafların içeriğine göre yeniden klasörlere sınıflandırma yapmanız gerekebilir. Binlerce fotoğraf söz konusu ise iyi düşünün bunu.
  • diyecevaplandı  (24.05.23 19:00:02)
@nhk: sanırım olacak bu. 2.5 saatlik işlem başladı :)

@diyecevapladı: kullandığım fast image resizer diye bir program var. o fotoların olduğu klasöre yine alt bir klasör oluşturuyor. teker teker klasörere girmem gerekiyor. zaman kaybı benim için :) teşekkürler.
  • teritori  (24.05.23 21:52:35)