2023 yılında hangi yazılım dili öğrenilmeli?

Java&kotlin diyordum ama javascript daha popüler olmaya başladı galiba. ne diyorsunuz?

javascript + 1

framework olarak angular ve react. superset olarak typescript.

tr'yi bilemem ama yurtdisinda ilanlarda en con bunlari görüyorum.
  • sir gawain  (23.05.23 02:36:05 ~ 02:37:51)
julia

  • banach  (23.05.23 06:44:30)
cobol olabilir, arayada biraz fortran derim ben, ayarinda bir ADA da isinizi gorebilir ama ayarinda lutfen.

  • badcode  (23.05.23 09:02:47 ~ 09:03:48)
golang, typescript

  • nuisance  (23.05.23 09:24:58)
bildiginiz programlama dili hangi alanda calisacaginizi belirler. bu nedenle de ogrenmeye harcayacaginiz zaman, uzmanlasmaya harcayacaginiz zaman ve yontem, diger gelistiriciler ile rekabet hep buna bagli.

javascript: ogrenme zamaniniz kisa, uzmanlasma zamaniniz kisa. cogunlukla calisacaginiz alan web development olur. yazilima yeni giris yapan herkes bu alana yigildigi icin de cok fazla rekabet ortami var. yani bu alanda cok fazla junior varken, senior az oldugu icin is bulmak herkes icin kolay olmayabilir.

java/kotlin: ogrenmek nispeten daha kolay olsa da uzmanlasmak zaman alir. cogunlukla banka gibi buyuk sirketler java kullanir sistemlerinde. ama alternatif olarak android mobil gelistirmede kullanildigi icin kucuk ve orta buyuklukteki ajanslar da kullaniyor. javascript gibi buyuk bir scope icin kullanilmadigi, alternatif olarak c# da yaygin olarak kullanildigi icin is alani javascriptden biraz daha az, ama yine de yaygin.

alternatif olarak python, golang, c++ gibi dillerin hep kendi pazarlari var. yani kendini yetistirmis biri icin hepsinde iyi isler var. burada ana kriter kendini yetistirip uzmanlasmak. belli bir seviyeye gelinceye kadar hangi dil olursa olsun is bulmak zor. sirketler icin katma deger olusturacak seviyeye gelmedikten sonra, yazilan yazilimin degeri oluncaya kadar is bulmak zor. maalesef, kriz zamanlarinda sirketler kisa vadeli dusundukleri icin yetistirmeyi degil, bir an once para kazanmayi hedeflediklerinden junior pozisyonlari tercih etmiyorlar. bu hangi dil olursa olsun ayni.

ben bu gun yazilima yeni giriyor olsam python ve golang ogrenir bunun yaninda cloud, system design ve devops alanlarini hedeflerdim. ozellikle abd ve avrupada bu alanda ihtiyac cok fazla, rekabet az, bilen az, ama ogrenmesi de zaman alacaktir elbette.
  • emrahday  (23.05.23 16:29:48 ~ 16:35:27)