2000'lerin başında türk basketbolunu takip edenlere bir sorum olacak

94 doğumluyum. çocukken basketbol delisiydim, o zaman lig maçları açık kanalda olduğu için de hep izlerdim. şimdi aklıma geldi, o dönemlerde sanki "normal sezondaki iki maçı da kazanan takım, olası play-off eşleşmesine 1-0 önde başlar" gibi bir kural vardı... emin değilim ama. doğru mu hatırlıyorum? eğer öyle hatırlıyorsam saha avantajı ve fikstür nasıl oluyordu mesela? bu bahsettiğim aralık 2000-2008 arası herhangi bir zamandan olabilir. böyle bi şey var mıydı yoksa ben mi uyduruyorum?

Vardı öyle bi kural. Şimdi Maçkolikte 2009/2010 sezonuna baktım. Efes ilk turda erdemirle oynamış 2 maç yapmış, ligde iki maçı da kazanmış Efes.

Fener ilk turda Bornova bld ile oynamış (belki o zamanki ismi farklıdır takımın), üç maç oynamış, ligde bir galibiyet bir mağlubiyet var Bornovaya karşı.

İki seride de mağlubiyet yok her iki takım da tüm maçlarını kazanarak çıkmış. Yani efes 2 maç kazanarak tur atlarken fener 3 maç kazanarak atlamış.

Muhtemelen fikstürde son maçı iptal ediyorlardır ama emin değilim
  • nundu  (20.05.23 17:42:00 ~ 17:42:50)
www.habervesaire.com bu linkte paragrafta avantajı yazmışlar. iki maçı alınca 1-0 önde başlarken, lig bitiminde takım sıralama olarak da öndeyse ev sahibi avantajını da kazanıyormuş, böylece 3 maç değil 2 maç kazanarak finale çıkıyormuş. ben de yıllardır basketbol izlememe rağmen unutmuşum tamamen böyle olduğunu.

  • hypathia  (20.05.23 17:46:41 ~ 18:04:45)
Aa evet hatirliyorum bu kurali. Final serisinde bile gecerliydi. Hangi yil kalkti bilmiyorum ama.

  • hlot  (20.05.23 18:08:32)
Gayet yerinde bir kuraldi, devam etmeliydi, ligde rakibini 2 macta yenen takimin bir zahmet seride avantaji olsun. Koca sezon bosa oynaniyor resmen

  • speedy  (20.05.23 18:13:19 ~ 18:14:52)
iyi de sezonu ustte bitiren takim zaten daha gucsuz takimla eslesiyor ve saha avantajina sahip oluyor.

1-0 baslamak playofflarda hic heyecan birakmaz. 5 mac oynanacagina 2 mac oynanip seri bitebilir. ee nerede playoff heyecani?
  • baldur2  (21.05.23 03:02:31)
speedy+1
Olimpiakos ligde bir mac 27 sayi, bir mac 20 sayi fark yaparak yenmis Fener'i. Sen gel bir daha 0-0'dan seri baslat, is mi bu simdi? Bir baska sacmalik da 2 mac birinin evinde, sonraki 2 mac otekinin evinde oynaniyor olmasi Euroleague'de. Bir orda bir burda oynat iste karsilikli.

  • neck_and_neck  (21.05.23 10:18:19)