Stor perde makarası gibi makara

Selamlar,

Bu stor perdeler bir halat vasıtasıyla makaraya 2 yönlü olarak sarılabiliyor ya da bırakılabiliyor. Halat için aynısını yapabileceğimiz bir mekanizma bilen var mı ? Bir diğer örnek de yelken toplama halatları olabilir.

Irgat çarkı diye aratsan?

  • John Bloor  (19.05.23 16:49:43)
@John Bloor arattım, fonksiyon olarak evet ama ırgat çarkının kolunu tavana monte etmek gerekecek. Tavana uzanmamak için stor perdedeki aşağı uzanan halatlı birşey lazım.

  • karincaezmezuo  (19.05.23 16:52:59)
kolun bağlı olduğu çarka bir bisiklet ziniciri bağlanır, aşağıda istenilen mesafeye de yine bir dişli ve kol takılır, bisiklet pedalı gibi.

olmaz mı?

gergin olması lazım ama, ya da aşağıda çarksız da olur, yukarıdan zincirin çıkmasını engeleyecek bir kılıf yapılır, zincir boşta da durur stor perde gibi.

asıl amaç ne?
  • John Bloor  (19.05.23 17:25:03)
Amaç, hamak salıncak gibi tavana kanca ile asılan eşyaların yüksekliğini ayarlayabilmek ve kullanılmadığı zaman tavana kadar çekip orda durmasını sağlamak. Sürekli tak çıkar çok uğraştırıyor, merdiven getir tak çıkar vs..

Hazır birşey arıyorum basit yoldan çözeyim :)

Mesela şunu buldum; turkish.alibaba.com

Ama amaç için fazla hantal.
  • karincaezmezuo  (19.05.23 17:38:40 ~ 17:39:26)