Elimde bir şarjlı pil var türünü anlamam lazım

Hometech diye uyduruk bir el feneri varmış annemlerde. Şarj olmuyor, ışığı yanmıyor falan. Belli ki pilinin ömrü bitmiş.

Açtım içini bir pil çıktı böyle 9 voltluklardan biraz daha uzun dikdörtgenler prizması şeklinde. + - uçlarına kablo lehimliydi. kestim dibinden. şimdi pille bakışıyoruz.

Avometre ile çıkışını ölçtüm 1,2 volt dc veriyor.

el fenerinin etiketinde 0.1A 0.78W yazıyor. Yani sanırım bu pil aslında 7.8V olmalı. Değil mi?

Ayrıca, şarj devresinde 105j400V kapasitör, onun dibinde bir direnç, bir tane daha direnç (1k) bir de sanırım transistör var. mb6m yazıyor onda da.

Şimdi ben bu pili ne diye aratayım? Li-ion değildir herhalde bu. Onun devresi daha karmaşık olsa gerek.

Plastik mi dışı pilin? Genelde ledli ışıldaklarda oluyor o, keşke bir foto atsaydın.

  • John Bloor  (15.05.23 17:36:49)
ibb.co biyroon

  • alperz  (15.05.23 17:48:04)
Tahmin ettiğim gibi, hurdalık çekmecem bunlardan dolu. Dandik şarjlı fenerler bozulunca söküp atıyorum.

Aynısını bulamazsın belki ama o voltajda şarjlı pil takılabilir, fakat değer mi? Ucuz değiller çünkü.

Yalnız 7,8 volt olmaz. Şarj çıkışını ölçüp tahmin yürütebiliriz.

Edit: 4 voltmuş;

www.trendyol.com
  • John Bloor  (15.05.23 18:10:49 ~ 18:13:02)
tamam ben buradan yürürüm.

  • alperz  (15.05.23 18:22:09)
www.n11.com

Benim ebatlara bu uyuyor. 1A diyor. Sanırım kapasitesi daha yüksek. Alıyorum bunu.
  • alperz  (16.05.23 07:02:03)
Bunun boyutu büyük duruyor ama.

  • John Bloor  (16.05.23 09:28:06)
Bendekini ölçtüm tam olarak 30x20x62 mm çıktı.

  • alperz  (16.05.23 09:31:33)