KK 2. turda alamaz değil mi?

yani mümkün değil artık sanırım. umudu keseyim mi?

Yani ben çok umutluydum ama meclis sonuçları hiç iç açıcı değil.

Dolayısıyla gidip oy vereceğim tabii ama umudum yok açıkçası. Kılıçdaroğlu önde olup ikinci tura kalsaydı, o zaman ihtimal dahilindeydi kazanmak.
  • fraise  (15.05.23 09:35:44)
kk geride kaldı, kalan boşluğu 2. turda tayyip kapatır.

  • deartheodosia  (15.05.23 09:44:41)
oğan'a oy verenlerin genellikle akp'ye küskünler, mhp'nin durumunu beğenmeyen ülkücüler vs. olduğunu düşünürsek onun oylarının kk'ye kayması pek muhtemel görünmüyor. çıkıp "ben millet ittifakının yanındayım" diye açıklasa bile seçmeni "he tmm o zmn" deyip kılıçdaroğlu'na oy verir mi bilemiyorum. hele ki fark yaratacak kadar...

fraise'nin dediği gibi meclis sonuçları da hiç iyi görünmüyor. tüm yetkiler başkanda olduğu için biz ona odaklanıp meclisi unuttuk ama cumhur hala çok fazla sandalye alıyor.

ben de aynı şekilde gidip oyumu vereceğim, elimden gelen bir şey varsa yapacağım; kaybedeceksek bile vatandaş olarak üzerime düşeni yapmış olarak kaybetmek istiyorum ama evet pek umudum yok. kılıçdaroğlu'na oy veren insanların yüzde 2'si bile inancını yitirip sandığa gitmeme kararı alırsa zaten oğan'ın tüm oylarını kılıçdaroğlu alsa bile yine kazanamaz.

o yüzden umutsuz da olsanız lütfen yine gidin sandığa, sonucu hislerimiz değil oradan çıkan oy belirleyecek. belli olmaz.
  • mark greg sputnik  (15.05.23 09:47:00)
Oğan'a oy verenler geneli akp ve mhp'ye kızgın ama "Kılıçdaroğlu'na oy vermem" diyen kişiler.

Eğer seçim 2. tura kalırsa,

* Gelmeyen %10 seçmeni sandığa çekmek oyunuzu artırabilir.

* Oğan, çok iyi bir muhalif ancak sesini çok duyuramadı. Elbette şu an kendisine oy veren 3 milyon kişinin hepsi Kılıçdaroğlu'na oy vermez ama %90'ı verecektir. Ayrıca medya desteği ile ben Cumhur ittifakından çok daha fazla oy koparabileceğini düşünüyorum. Oğan ile anlaşılmalı.

Bu kişiler Kılıçdaroğlu'na, Erdoğan'dan daha yakındır. Bu fırsat kaçırılmamalı.

.
  • kartallar yuksek ucar  (15.05.23 09:53:49 ~ 09:54:20)
53-47 tayyip alır maalesef.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (15.05.23 10:03:27)
dün gördüklerimden sonra hiç sanmıyorum.

  • scudman1  (15.05.23 10:08:25)
Sinan oğan'ın oylarının çoğu Cumhur ittifakında artık. Dün akşamki seçim sonuçlarını değerlendiren farklı yayınlardan edindiğim izlenim bu yönde.
Oğan'ın seçmen profilinden de bu anlaşılıyor

  • diyecevaplandı  (15.05.23 10:20:23)
mümkün değil. mucize falan lazım.

  • gurur  (15.05.23 10:27:24)
2. turda tabii ki alacak. kil payi kacirdi.

  • Kittie  (15.05.23 10:37:01)
mobil edit: tayyip alacak demek istedim.

  • Kittie  (15.05.23 10:37:31)
Neden alamasın abi, nedir bu bu kadar kesin konuşmalar.

Bence alabilir.
  • mahone  (15.05.23 10:41:08)
2. turda %60'ın üstünde bir oyla rte alıp tarihin en büyük kutlamalarını falan organize edecek.

  • roket adam  (15.05.23 10:51:58)
Yani imkansız değil ama kılıçdaroğlu'nun liderlik potansiyelinin çok üstünde bir performans gerekiyor.

O çok konuşulan "liderlik vasfı" mevzusu tam olarak böyle anlarda ihtiyaç duyulan bir konu. Normal günlük siyasette çok aramıyorsun, ama böyle dönemlerde varlığı çok önemli oluyor.

Dün 2 taraf da istediğini alamadı aslında tam olarak. Ama iktidar tam da bu noktada "liderlik" karizmasını ortaya koydu ve seçmenin kafası karışıkken kendi seçmenini "büyük iş başardık" gibi bir algıya çekti.

Muhalefet ise kitle yönetiminde pasif kaldı.

"Oy sayımlarını bitiremedik sürekli itiraz ediyorlar" demekle "oy sayımları bitmedi, uğraşsanız da bu seçimi alacağız" arasında anlam olarak fark yok ama etki olarak büyük fark var.

yani elinde bir kağıtla çıkıp 11 kere sandık saydırttılar dedin mi kendini süreci yönetemedi durumuna düşürüp, psikolojik olarak üstünlüğü kaybediyorsun.

kılıçdaroğlu'nun liderlik vasfı zayıf derken bahsedilen durum tam da buydu, ve "ne gerek var liderlik vasfına" diyen arkadaşların göremediği buydu.

Hadi iktidar ve muhalefet kıyasını geçelim. İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun gece boyunca açıklamalarına bakın. İmamoğlu sürekli umut verip, sahadayız iş başındayız derken, süreci uzatanlarla dalga geçip onları küçümserken, ya kazanacağız ama işte ufak pürüzler çıkartıyorlar derken

kılıçdaroğlu her konuştuğunda sadece şikayet edip söylendi, iktidar işimizi baltalıyor, bizi fena kitlediler gibi rakibi de olduğundan büyük gösteren bir yere çekti.

İmamoğlu hep winner psikolojisnde bir aday, kılıçdaroğlu hep şikayet eden sorununu çözemeyen aday görünümünde kaldı.
  • anten  (15.05.23 11:28:42 ~ 11:32:01)
ülkenin sosyolojik yapısının bozulmasının sonuçlarını yaşıyoruz. körü körüne düşünmeden etmeden, türkçe bile bilmediği halde oy kullanmaya giden bir güruh var malum.

kk ve ekibi yeterince saldırdı ancak bizim zihniyet ortada. hala umut var bana göre, buraya kadar gelmesi bile bir şey. ikinci turda aynı heyecan, aynı ümitler ile devam
  • kondansator  (15.05.23 11:39:21)
bence imkansız tersi olsaydı belki ama sinan ve incenin yüzde 6 oyunun en en iyi ihtimalle 4 ü kemale gitse 2 si bile erdoğanın kazanmasına yetiyor ki sinan oğanın kesminin yüzde 95 i chp ye oy vermez o yüzden imkansıza yakın görüyorum seçim bu turda bitti bile sadece ufak bir farkla boşa uzamış oldu.

  • gencfb  (15.05.23 11:57:11)
%0 ihtimal.

imgur.com

erdoğan oğan'dan 0.75 oy alsa bile seçiliyor.
  • mhmt11226  (15.05.23 12:03:17)
oğan bile alır, kk alamaz.

matematik bilen, türkiye'yi ucundan tanıyan biri baştan doğru aday çıkarır, maalesef cezasını biz çekiyoruz. 2028'de kk yine aday olursa şaşırmam biliyorsunuz oylar arttı, seçim kampanyası mükemmeldi.

edit: 2018'de ince + selo + meral + temel toplam oy oranı 47,5 yapıyor dolar 4 lira seviyelerindeyken 2023'te dolar 20-25 lira seviyesinde oy oranı 45 olmuş. tek yapılması gereken zaten olan 47,5'a 2,5 eklemekken, imamoğlu ve yavaş yani istanbul, ankara eldeyken 2,5 daha almaktı bu ekonomi üzerinde politika yaparak fakat sonuç olarak gördüğümüz 2,5 daha oy kaybedilmiş. adam kazandı demek yerine adam kaybetti diyoruz şimdi.
  • gule gule  (15.05.23 12:46:10 ~ 13:00:05)
mumkun degil. recep bu sefer ezici bir sekilde alacak. uzgunum

  • exlibris  (15.05.23 12:47:52)
rte 2. turda fark atıp iyice psikolojik üstünlüğü ele geçirecek. dün akşamdan sonra kk seçmenini sandığa götürmesi çok zor.

keşke dün %50,1 alsaydı diye hayıflanacağız, o zaman en azından kılpayı kazandı adam v.s denirdi.
  • nuisance  (15.05.23 13:19:56)
%0.1 ihtimal. Oğan'dan geçecek oylardan çok az bir kısmı RTE alsa bile yetiyor CB olmasına. Üzerine ilk turda hayal kırıklığını uğrayıp 2.tur sandığa gitmeyecek seçmeni + meclise mv sokan CB seçimini pekte umursamayan HDP seçmenini ekle sonuç kendini veriyor zaten.

  • xenocidee  (15.05.23 14:45:58)
rte 23 milyonu geçemez diyorlardı. adam 200 bin daha alsa 27 milyon. kk burdan kimden oy alacakta seçilecek? 7 milyon sandığa gitmeyen 3 milyon oğan 1 milyon geçersiz. şurdan 3 milyon çıkarır mı? çıkaramaz.

  • mikahakkinen  (15.05.23 15:21:47)
kk aday olunca kestim ben.

  • abi bi dizi buldum on numara  (15.05.23 17:02:45)
KK ilk turu RTE ile kafa kafaya bitirseydi veya bir puan önünde kapatsaydı evet ikinci tur hâlâ umutlu olabilirdi.

Ama ortada bir 300+ mv gerçeği var cumhur tarafında. KK'ya verecekler bile RTE'ye basar bu tabloda.
  • Avoiding The Puddle  (15.05.23 19:16:48)