Konut Sigortası

Kiracı olarak oturduğumuz eve düz default şartlarla konut sigortası yaptırsak aşağıdaki durumlardan hangilerini kapsar?

1- Evde yangın çıkmasının bizim eşyalarımıza (beyaz eşya, elektronik, mobilya halı vb.) vereceği zarar
2- Evde yangın çıkmasının eve vereceği zarar (boya badana masrafı vs.)
3- Evde yangın çıkmasının diğer dairelere vereceği zarar.
4- Evde üst kat kaynaklı su baskını olmasının bizim eşyalarımıza (beyaz eşya, elektronik, mobilya halı vb.) vereceği zarar ile tadilat tamirat masrafları
5- Evde bizim ev kaynaklı su baskını olmasının bizim eşyalarımıza (beyaz eşya, elektronik, mobilya halı vb.) ve evimize vereceği zarar ile tamirat tadilat masrafları
6- Evde bizim ev kaynaklı su baskını olmasının alt katlara vereceği zarar.
7- Eve hırsız girerse çaldığı mallar ve para/mücevher

7'yi bilmiyorum ama geri kalan oluyor zaten. Acentaya giderseniz size daha ayrıntılı bilgi verirler.

  • Kahvedesu  (11.05.23 09:24:36)
1- evet
2- evet
3- poliçede yazan max tutara kadar
4- evet (sonradan üst kata rücu ettirir sigorta, onlardan alır hasarı)
5- evet
6- poliçede yazan max tutara kadar

7- evet, ama poliçede ne kadara kadar nakit ve takının sigorta altında olduğu yazar. Yani poliçede atıyorum maksimum x tutara kadar takı/mücevher/nakit limiti vardır, siz kalkıp da "ya benim 4 kilo altınım, 3 milyon dolarım vardı" deseniz de fayda etmez.

evde gerçekten değerli mücevherat ve nakit para varsa bunu poliçede belirtmeniz ve gerekli kasa ve güvenlik koşullarını sağlamanız lazım. yalnız risk arttığı için poliçe primi deli gibi artar.
  • John Bloor  (11.05.23 10:15:20)
1-2-3-4-5-6 John Bloor a katılıyorum.
7. madde için evde duran kasa, nakit ve ziynet konusunda sigorta şirketleri için iyi bir müşteri değilseniz karşılamaz. daha doğrusu 3-5bine kadar karşılar.
takibi ve kontrolü zor olan teminatlarda sigorta şirketleri istekli değildir. Banka kasası öneririm.
  • erty_ksk  (11.05.23 11:48:56)