Excel Yardım

Merhaba,

Elimde 100.000 TL para var ben bunu çalışanlar arasında kazançlarına oranlı olarak dağıtmak istiyorum. En düşük 5.000 az olmayacak şekilde; en yüksek de 10.000'den fazla olmayacak şekilde nasıl dağılım hesaplayabilirim?

öncelikle hepsinin kendi aralarında oranlı bir "kazanç faktörü" hesaplamalısın. en az kazanç elde edenin faktörü 1 olur. en yüksek de onun kaç katı kazandıysa o kadar yüksek olur. en az kazanan ile en çok kazanan arasında kaç kat fark olduğuna göre oranları 1 ile 2 arasında dağılacak şekilde hesaplayabilirsin.

en az kazanç 1000 lira ise, en çok kazanç 7500 lira ise excel'in forecast.linear diye bir fonksiyonu var. aradaki değerleri excel'e hesaplatabilirsin. sana diğer kazanç miktarları için 1 ile 2 arasında kazanç faktörlerini hesaplar. bunu üstel de yapabilirsin. o fonksiyon da forecast.ets

çalışan sayısı da önemli. örneğin 25 çalışan varsa paran yetmez. 3 çalışan var ise elinde fazladan para kalır.

üç sütun düşün. ilkinde çalışanın adı yazsın. ikincisinde hesapladığın kazanç faktörü yazsın (1 ile 2 arasında değişen) üçüncü sütuna da 5000*kazanç faktörü yazarsın.

paran yeter mi bilmiyorum. eğer yetmezse bu kez ayrı bir hücreye excel'in hesapladığı tüm para değerlerini topla. sonra onu 100.000 sayısını o toplama böl. çıkan oran ile excel'in ilk hesapladığı tüm para değerlerini çarp. bu kez toplamın 100.000 lira edecektir.
  • alperz  (09.05.23 11:22:13)
Şimdi çalışanların maaslarini yaşıyorsunuz bir kolona.
Sonra bunlarin ortalamasini buluyorsunuz.
Sonra ikinci bir kolona ortalama/maaş yapıp maaşların ortalamaya olan oranini buluyorsunuz.

Sonra bunun en sonuna (Türkçesi ne bilmiyorum malesef);
Sumproduct(maaslarin ortalamaya olan orani bütün hücreler * boş bir hücre) yapiyorsunuz. Formül 0 verecek.

Oradan sonra Excel solver'i aktive ediyorsunuz. Solver'da objektif kısmına yazdığımız formulun hücresini, variable kısmına bu boş hücreyi, value of'a da 100bin koyup solve diyorsunuz. O da size boş hücrede yani aradığımız x carpaninin ne olduğunu söylüyor.

Misal ben simdi 10 bin ile 35 bin arasinda yaptim, x bonus 3592 lira çıktı.
  • logisticsmanager  (09.05.23 11:28:50)
Ha en yüksek 10 bin görmemişim.
Constraint olarak eklersiniz solver'a max 10 bin diye.

  • logisticsmanager  (09.05.23 11:46:35)
ya açıkcası benim dosyamda 509 kişi var. maaşları da 15K ile 200K arasında değişiyor. Bu formuller ben de pek işe yaramadı. Ya da ben yapamadım. Dagitmam gereken tutar yaklaşık 21 MLN TRY.

@alperz: formulu nasıl kurmam gerektiğini bilemedim.
@logisticsmanager: herkese aynı katsayı verdi
  • patates  (09.05.23 14:00:39)
@patates; o katsayi x.
X'i alip simdi herkesin maaş/ortalama maaş oranı ile çarp.

Sonuç olarak herkeste farklı çıkması lazım ve totalin 100bin olması lazım.
  • logisticsmanager  (09.05.23 14:15:50)
509 kişiye max 10.000 verecekseniz, herkese 10.000 verseniz dahi 5.090.000 tl dağıtmış olursunuz. bir problem var.

  • altinci nesil caylak  (09.05.23 14:33:54)
Bu arada ben yaptım 509 farkli maaş için. Ortalama maas 106 bin tabi benim hesaplamamda.
100 bin lirayi ortalama 196 lira, katsayi da 133 lira olarak dağıttı.

  • logisticsmanager  (09.05.23 14:49:06)
kişi sayısı da önemli, değil mi?

  • altinci nesil caylak  (09.05.23 15:11:36)
  • alperz  (09.05.23 18:19:32)