[]

Persentil Cetveli

Merhabalar sevgili duyurucular. 2013 yılından beri ara ara buradayım herhâlde. Aramızda Çocuk Doktoru var mıdır? Ya da çocuk hemşiresi de olabilir. Şimdi bir aylık bir kızım var. Adıyaman'da depreme yakalandığımız ve maalesef evimizi kaybettiğimiz için eşimi Denizli'nin bir ilçesinin bir köyünde ayarlayabildiğimiz yerde bırakarak devletimizin vazifeye çağırması nedeniyle Adıyaman'a dönmek zorunda kaldım.

Bebeğimiz 04/04/2023 tarihinde dünyaya geldi, bugün birinci ay kontrolü vardı.
Doğum kilosu 3030 - baş 36 ölçtüler - boy 49 cm
Üçüncü gün ebe kontrolü kilo 2800 - baş 33 nasıl oluyorsa ebe böyle ölçtü - boy 50 cm

İkinci hafta kontrolü doğum kilosuna ulaşamadık maalesef 2960 - baş 33.5 - boy 51

Bugün birinci ay kontrolünde kilo 3500 - baş 35 (eşime göre evde 36.5) - boy da 51.5 ölçüldü.

İlk çocuğumuz, ayrı kaldığımız ve istediğimiz zaman doktor erişimimiz olmadığı için maalesef çok evhamlıyız.

On farklı yerden persentil hesaplıyorum. Kimine göre bebeğim ortalama, kimine göre gelişimi geri, kimine göre de %90 üzeri. bu işin somut bir matematiği yok mudur?

 
www.ceddcozum.com

Pediatrist değilim ama fakültede pediatri stajında falan persantil hesaplarını buradan yapıyorduk. Neyzi, Türkiye popülasyonuna göre ayarlı. Verileri buraya girip bakabilirsiniz en güvenilir burası.
  • nundu  (05.05.23 14:19:59) 
sağlık ocağında ebeler dikkatsizce ölçüyor, özel klinikte doktorlar daha dikkatli bakıyor. persentil tabi ki önemli ancak minimum ve maximum sınırlar dışındaysa önemli. aylık değişkenlikler çok normal çocuğum olduğunda hem emme hem mama takviyesiyle giderken persentil ortalamasının üzerindeydik. mamayı bırakıp memeyle devam edince ortalama altına düştüğümüz oldu. ilk ay kg kaybı normal sayılır diye biliyorum. ancak ebe düzgün ölçmemiştir. sağlık ocağına ne zaman gitsek üstünü falan çıkartmadan tartıp hemen göndermeye çalışıyorlar.


  • mikahakkinen  (05.05.23 14:59:10) 
Geçmiş olsun öncelikle, bebek küçükken ayrı kalmak da oldukça zor olmalı. Dr değilim, baba olarak tecrübemi yazayım. İlk aylarda sadece anne sütüyle ilerlemiştik ve benzer şekilde evhamlandığımız için bebek tartısı almış her gün tartıyorduk. 6-7 ay sürmüştü, doktorumuz her seferinde yapmayın diyordu. 4. aydan sonra dr tavsiyesiyle çok az da olsa ilave mama vermeye baslamıstık kilo olarak 25lerdeyken boy olarak 90lardaydı. Bir süre sonra kilosu 25-50 arasına oturdu, boy aynı yerde kaldı, yıllardır da öyle devam. Ölçümler düzgün, özenli olmamıştır yukarıda da dendiği gibi, genel olarak süt/mama alımı ve bez değişimi iyiyse(ağır, açık renk), gece de iyi uyuyorsa (bu mümkün mü acaba biz pek deneyimlemedik) boşuna endişelenmeyin, muhtemelen bir sorun yoktur. Sağlıkla ve sizinle büyüsün.


  • ayheytmayselfenvanttuday  (06.05.23 00:31:40) 
geçmiş olsun ve hayırlı olsun. Dert etmeyin lütfen persentili. sütünüz geliyor, emiyor, kakası-çişi çıkıyorsa genel hatlarıyla durum çok iyidir. bir yeğenim gece 7 saat uyur, emmeye uyanmazdı. Doktor arkadaş bile şaşırmıştı, zorla uyandırmamızı söylemişti, yapmadı öyle bir şey kardeşim ve şimdi üni okuyor maşallah. Bir yeğenim günde bir kaka ancak çıkıyordu, ek mama verince artıyordu, mama takviyesiz büyüdü gitti. Bizim oğlan 2700 doğmuştu 36 haftalık, şimdi maşallahı var.
Çocuk doktoru arkadaşım danıştığımda, önce anneanne-babaanneye sor derdi. Yani kilosu, kafa çevresi diye kendinizi yıpratmayın.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (06.05.23 09:32:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.