[]

Yurtdışından verilen oylar

Birkaç gün önce burada bir duyuru gördüm. Yurtdışından atılan oyların ne kadar önemli/önemsiz olduğuyla ilgili, milletvekili seçimleri bakımından özellikle. Aramaya çalıştım ama bulamadim. Y.dışında atılan parti oylarının ağırlığı yurtiçine göre farklı mıydı? Misal ister %0.01 partiye oy at ister chp’ye aynı şey gibi
 
  • arkadakiadam  (04.05.23 22:32:00) 
farklı değil. tüm oylar 81 ile dağıtılır. sallıyorum toplam oyun %2'si adanada kullanıldıysa yurtdışı tüm oyların %2'si adanaya gider. akp adana'da %25 aldı diyelim, oraya giden %2 oyun %25'i akp'ye yazılır.

ya chp ya akp oy verip geçmek gerekiyor, kalan oylar = çöp olma ihtimali çok yüksek
  • avatar is back  (04.05.23 22:39:43) 
mvde çok şey değiştirmez ama kafa kafaya giden cb seçiminde avantajı olur.


  • mikahakkinen  (05.05.23 10:46:38) 
Yukarıdakiler ek olarak,

Diyelim ki sen x partisine oy verdin, x partisi 81 ilin 40 ında milletvekili çıkarmıyorsa senin oyunun yüzde %50 si boşa gitmiş oluyor. Çünkü senin oyun o milletvekili çıkmayan 40 ile de dağılıyor ve millet vekili çıkarmayan bir partiye milletvekili seçiminde oy vermiş gibi oluyorsun.

O yüzden görüşüne göre akp ya da chp.
  • zimbirik  (05.05.23 12:14:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.