tarla sınır kavgası ve mahkemelik olmamız

özellikle hukukçuların ya da başına gelmiş insanların fikrini alabilirsem sevinirim;

ailem 5 dönüm bir yer aldı ölçtürdü ve sınırın hemen bitişiğinde komşusunun ağaçları olduğunu gördü. o sınıra ektiği için biz sınırdan daha da çok kaçıyoruz. ağacın gövdesi büyüyor dalları büyüyor bizim arazimize giriyor biz traktör gibi araçlar yüzünden daha da kaçıyoruz kendi alanımızı kullanamıyoruz.

ailem konuştu ama komşuları köyce bilinen aksi bir insanmış. mahkemelik oldular ailemin ağaçlarına zarar verdiği gerekçesiyle, ailem de ağaçlar sınırın üstünde orası bizim de hakkımız biz onun yüzünden daha öteye ekiyoruz arazimizin bir bölümünü kullanamıyoruz bizim arazimize çok yakın olduğu için zarar verilmiş dedi.

mahkeme, ağaçlar sonuçta kişinin arazisinde minvalinde ilerliyor, biz de sınıra ilk eken haklı mı oluyor yani onun yüzünden biz öteye kaçıyoruz ikimiz de sınırdan eşit mesafe bırakarak kullanmalıydık diyoruz.

biz bu aşamada ne yapabiliriz ? sınıra tel çekip bizim arazimize taşan dallarını kessek yine olay olacak. ne yapmalıyız ?

Malikin kendi taşınmazı üzerine diktiği ağaçların dalları ve kökleri komşunun taşınmazına geçip zarar verdiği takdirde, ikaz üzerine münasip bir müddet içerisinde bu dal ve köklerin kesilmesi gerektiği; malik tarafından kesilmediği takdirde, komşunun bu dal ve kökleri kesip zaptetme hakkı doğacağı- davalının kendi taşınmazı içerisine diktiği ağaçların, ileride büyüyüp davacının taşınmazına gölge yapıp zarar vereceği iddiası ile açılan davaların, "uzun zaman sonra doğacak muhtemel zararlar için mülkiyet hakkının kısıtlanması mülkiyetin genel kurallarına ters düşeceğinden" reddedilmesi gerektiği- TMK. mad. 737' nin uygulamasında doğrudan bir tecavüz olduğundan katlanma sınırını aşan bir zararın bulunup bulunmadığını, mülkiyetin taşkın kullanılıp kullanılmadığını araştırmaya gerek olmadığı

Komşuluk ilkelerine aykırı olarak başkasının mülküne geçip zarar veren dal ve köklerin zarar gören mülk sahibi
tarafından kesilebileceği TMK.m.740' ta öngörülmüş olup, bu hususta davacının talebi aşılarak hüküm kurulmasının bozmayı gerektireceği

Davalıya ait ağaçların dalları ve kökleriyle komşuluk hukukunun öngördüğü sınırları aşan biçimde zarar verdiği bilirkişice saptandığından, zararlı davranışın ağaçların kesilmesi suretiyle önlenmesine karar verilmesinin gerekeceği

Komşu sınırda yer alan ağaçlara ait gölgenin neden olduğu verim kaybının ağaçların dalları kesilmek suretiyle giderilmesi mümkün iken ağaçların kökünden kesilmesine yönelik karar verilmesinin kanuna aykırı olacağı–

Ağaç, dal ve köklerinin başkasının taşınmazına geçmesi ve zarar vermesi halinde ağaç sahibi bunları kaldırmadığı takdirde, ağaç dal ve kökleri kesilip enkazı zaptedilebileceği-

14.hukuk dairesi bakıyor bu işlere anladığım kadarıyla, yukarıdaki her bir paragraf ayrı bir karar (hukukçu değilim)
  • haskoylu deli hasan  (04.05.23 21:01:47 ~ 21:06:28)
mülkiyet sadece yeryüzü ile sınırlı değil, -belli sınırlar dahilinde- yer yüzünün altını ve üstünü de kapsar. dolayısıyla olay anlattığınız gibiyse haklısınız. bu konularda ehil bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

  • jangbogo  (04.05.23 22:28:13)