Cumhurbaşkanı değişiminde görevi sonlanacak bürokratlar hangileri?

700ü aşkın bürokrattan bahsediliyor. Valiler ve üst düzey görevlerde değişim oluyor. Mesela baş savcı benzeri şehir bazında üst düzey yöneticilerde değişim olacak mı?

başsavcıları hsyk atar, hemen değişmez. hsyk'daki hükümetin atadığı isimler değişecek ondan sonra hsyk kararnamesi çıkacak vs. ama diğer bürokratlarda hızlı bir değişime gider yeni cb eğer değişirse. valiler değişir, kamu kurumlarındaki üst düzey yöneticiler (genel müdür vs) değişir, merkez bankası başkanı değişir, sonrasında yavaş yavaş il müdürleri (emniyet, sağlık, meb vs), kaymakamlar rotasyona girer. ama kurumların işleyişini aksatmaması için il bazındakilerin değişimini ağırdan alabilirler.
zaten bazı kurumlarda teamül gereği bürokratlar kendiliğinden istifasını sunar bakanlar değişince. yeni bakan çalışmaya devam etmek istemezse de hemen yerine atama yapar.

  • faberkastelli  (03.05.23 15:27:38)
cumhurbaşkanın görev süresi bitince üst kademe bürokratların da görevi eş zamanlı sona erer. cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde yazar bu. hangileri mesela iletişim bşk, savunma sanayi bşk., diyanet işleri bşk. gibi gibi..

kendi imzasıyla atanan tüm bürokratların görev süresi bitecek kısacası
  • Hallegadola  (03.05.23 17:46:13)
rektörler

  • piotr  (03.05.23 20:52:42)
bürokratların görev süreleri belirlenmiştir. cb'nin görevinin sona ermesiyle onların da görevleri sona ermez. cb değişirse elbette hızla kritik kurumlarda değişimler başlar. kızılay, tüik afad, toki, merkez bankası, bazı valiler, trt vs ilk başlayan değişiklikler olur

  • paintov  (04.05.23 00:32:36)
Bu husus 3 nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirtiliyor.
www.lexpera.com.tr
Alıntı:
MADDE 4
(1) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli (I) sayılı cetvelde yer alanların görev süresi, atandıkları tarihte görevde bulunan Cumhurbaşkanının görev süresini geçemez. Cumhurbaşkanının görevi sona erdiğinde, bunların görevi de sona erer. Ancak bunlar, yerlerine atama yapılıncaya kadar görevlerine devam eder. Görev süreleri sona erenler, yeniden atanabilir. Bunlar, görev süreleri sona ermeden de Cumhurbaşkanınca görevden alınabilir.

Yalnız bu madde hakkında aynı kararname ile ortaya çıkan bir de özel durum var. Bu özel duruma göre (III) sayılı cetvel ile süreli görevler olarak belirtilen görevler otomatik olarak sona ermiyor.( (I) sayılı cetvelde yer alsa bile) Eğer Cumhurbaşkanı görevden almaz ise cetvelde belirtilen süreleri sona erinceye kadar görevlerine devam edebiliyorlar. (Rektörler ve Diyanet işleri başkanı gibi. İlgili madde:
MADDE 7
4 üncü madde hükümleri bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli (III) sayılı cetvelde yer alanlar hakkında uygulanmaz. Bunların görev süreleri ekli (III) sayılı cetvelde gösterilmiştir.

Bürokratların listesi için (I) ve (III) sayılı cetvelleri aşağıda paylaşıyorum.

(I) sayılı cetvel

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI
MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI BAŞKANI
MİLLİ GÜVENLİK KURULU GENEL SEKRETERİ
DEVLET DENETLEME KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ
SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANI
BAKAN YARDIMCILARI
CUMHURBAŞKANLIĞI OFİS BAŞKANLARI
CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLI KURUM VE KURUL BAŞKANLARI
TÜRKİYE RADYO - TELEVİZYON KURUMU GENEL MÜDÜRÜ
TÜRKİYE RADYO - TELEVİZYON KURUMU YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ (Ek: 13.07.2021 t. 80 s. CK. m.24)
TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI BAŞKANI
ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANI
SAYIŞTAY BAŞSAVCISI
VALİLER
BÜYÜKELÇİLER, DAİMİ TEMSİLCİ/DELEGELER
DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ KURUMLAR BAŞKAN VE ÜYELERİ (RTÜK VE KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULUNUN TBMM’CE SEÇİLEN ÜYELERİ HARİÇ)
TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU BAŞKAN VE ÜYELERİ
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU ÜYELERİ
İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU ÜYELERİ
(Mülga:5.2.2019 t. 29 s. CK. m.2)
YUNUS EMRE VAKFI MÜTEVELLİ HEYET ÜYELERİ
TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE EŞİTLİK KURUMU BAŞKAN VE ÜYELERİ
REKTÖRLER (MİLLİ SAVUNMA VE TÜRK-JAPON BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLERİ DAHİL)
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANI
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKAN YARDIMCILARI (Ek: 08.06.2022 t. 103 s. CK. m.20)
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE DENETİM BAŞKANI (Ek: 08.06.2022 t. 103 s. CK. m.20)
GELİR İDARESİ BAŞKANI
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANI
KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANI
TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANI
TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANI
YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKANI
AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKANI
ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU BAŞKANI
(Mülga: 28.3.2020 t. 57 s. CK. m. 18)
BAKANLIKLARIN, TEFTİŞ KURULU, TEFTİŞ, REHBERLİK VE TEFTİŞ, REHBERLİK VE DENETİM, DENETİM HİZMETLERİ BAŞKANLARI İLE DİĞER KURUL BAŞKANLARI (Değişik:6.8.2019 t. 43 s. CK. m.21)
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE TEFTİŞ BAŞKANI
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE TEFTİŞ BAŞKANI
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ BAŞKANI
DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCILARI
MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI BAŞKAN YARDIMCILARI, MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI BAŞKANLARI
MİLLİ GÜVENLİK KURULU GENEL SEKRETER YARDIMCILARI
SAVUNMA SANAYİİ BAŞKAN YARDIMCILARI
CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLI KURUM VE KURUL BAŞKAN YARDIMCILARI
MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCILARI
DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU BAŞKANI
DİYANET AKADEMİSİ BAŞKANI (Ek: 25.8.2022 - 109 s. CK. m.1)
MUSHAFLARI İNCELEME VE KIRAAT KURULU BAŞKANI
TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANI
ÇANAKKALE SAVAŞLARI VE GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANI
TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU BAŞKANI
(Mülga: 28.3.2020 t. 57 s. CK. m. 18)
TÜRKİYE YAZMA ESERLER KURUMU BAŞKANI
TÜRKİYE TIBBİ CİHAZ VE İLAÇ KURUMU BAŞKANI
BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLARI
ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANI
TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU BAŞKANI
TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKANI
TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANI
TÜRKİYE SU ENSTİTÜSÜ BAŞKANI
ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ARAŞTIRMALARI MERKEZİ BAŞKANI
VERGİ DENETİM KURULU BAŞKANI
GELİR İDARESİ BAŞKAN YARDIMCILARI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU GENEL SEKRETERİ
HELAL AKREDİTASYON KURUMU GENEL SEKRETERİ
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKAN YARDIMCILARI
ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKAN YARDIMCILARI
YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKAN YARDIMCILARI
GENEL MÜDÜRLER
STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLARI
HELAL AKREDİTASYON KURUMU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
İLLER BANKASI GENEL MÜDÜRÜ
BASIN İLAN KURUMU GENEL MÜDÜRÜ
(Mülga:5.2.2019 t. 29 s. CK. m.4)
TÜRKİYE VARLIK FONU YÖNETİM KURULU BAŞKANI, GENEL MÜDÜRÜ VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
ADLİ TIP KURUMU BAŞKANI
AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK MERKEZİ BAŞKANI
TÜRKİYE’NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI ANLAŞMALAR GEREĞİ KURULAN ÜNİVERSİTELERİN MÜTEVELLİ HEYETİ, YÖNETİM VE DENETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ
DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU ÜYELERİ (Ek:5.2.2019 t. 29 s. CK. m.5)
TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ BAŞKANI
TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ BAŞKANI (Ek: 18.6.2019 t. 39 s. CK. m.14)
TÜRKİYE ENERJİ, NÜKLEER VE MADEN ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKANI (Ek: 28.3.2020 t. 57 s. CK. m. 18)
TÜRKİYE ENERJİ, NÜKLEER VE MADEN ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKAN YARDIMCILARI (Ek: 28.3.2020 t. 57 s. CK. m. 18)
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANI (Ek :29.10.2021 t. 85 s. CK. m.40)
GÖÇ İDARESİ BAŞKANI (Ek :29.10.2021 t. 85 s. CK. m.40)
GÖÇ İDARESİ BAŞKAN YARDIMCILARI (Ek :29.10.2021 t. 85 s. CK. m.40)
GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE DENETİM BAŞKANI (Ek :29.10.2021 t. 85 s. CK. m.40)
KAPADOKYA ALAN BAŞKANI (Ek: 08.06.2022 t. 104 s. CK. m.2)
ALEVİ- BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKAN VE BAŞKAN YARDIMCILARI
ULUDAĞ ALAN BAŞKANI

(III) sayılı cetvel

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI 4 YIL
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU ÜYELERİ 4 YIL
REKTÖRLER 4 YIL
ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANI 4 YIL
TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI BAŞKANI 4 YIL
TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCILARI 4 YIL
TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASI ÜYESİ 4 YIL
TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANI 4 YIL
TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANI 4 YIL
ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU BAŞKANI 3 YIL
TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKANI 4 YIL
TÜRKİYE RADYO-TELEVİZYON KURUMU GENEL MÜDÜRÜ 4 YIL
TÜRKİYE RADYO-TELEVİZYON KURUMU YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ 4 YIL
DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ KURUM BAŞKAN VE ÜYELERİ (RTÜK HARİÇ) 4 YIL
TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU BAŞKAN VE ÜYELERİ 4 YIL
TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE EŞİTLİK KURUMU BAŞKAN VE ÜYELERİ 4 YIL
İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU ÜYELERİ 4 YIL
YAZMA ESERLER KURUMU BAŞKANI 4 YIL
ADLİ TIP KURUMU BAŞKANI 4 YIL
TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜSÜ BAŞKANI 3 YIL
SAYIŞTAY BAŞSAVCISI 4 YIL
TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ BAŞKANI 3 YIL
TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ BAŞKANI 4 YIL
  • yeninesiltupcu  (04.05.23 03:08:00)