hayır diyememek niye böyle olmak?

şimdi cuma günü kursumda kahvaltım var. benim de misafirim gelecek ona hazırlanmalıyım ama bunu kursun vatsap grubuna yazamıyorum. kendimi dinliyorum neden yazamıyorum, cevabını veremeyecek kadar bir sıkıntı oluşuyor içimde. oysa daha geçenlerde arkadaşlardan biri ayarlanmış bir iftar davetine gelemeyeceğini bildirdi rahatlıkla. biraz aaa falan dendi ama işte ben diyemiyorum.

Hocam arkadaşlarınızdan biri yapılan organizasyona gelemediğinde onun hakkında olumsuz düşüncelere kapılıyor musunuz? Mesela arkadaşlıktan aforoz ediyor musunuz? Hayır. Peki gece uyurken bunu düşünmekten uykusuz kalıyor musunuz? Durmadan aklınız bu konu ile mi meşgul? Hayır. O zaman siz de başkalarına “misafirim gelecek arkadaşlar bir dahaki sefere size iyi eğlenceler şimdiden” diyebilirsiniz. Kimse bundan kötü etkilenmeyecektir.

  • ruhen hastayim ben  (01.05.23 17:43:04 ~ 17:44:06)
Ruhen+1
İçinde olduğunuz grubun bunu büyük bir olaya çevireceğini sanmıyorum. Kaygınız yersiz yani. Ha bu durumu olaya çeviriyorlarsa zaten içinde bulunduğunuz grup sizin için yanlış bir gruptur. İnsanlar birbirlerine iyi geldiği müddetçe birarada olmalılar zaten

  • yazdonumu  (01.05.23 19:36:50)
"hayır" içindeki "evet"i duymak sizi rahatlatabilir mi? hayır demek zannettiğimizden daha zorlayıcı olabiliyor. kendi ihtiyaçlarınıza odaklandığınızda, vereceğiniz cevap kendinizi gözettiğiniz için verdiğiniz cevap olacaktır. kendinize evetiniz. başkalarının beklentilerini karşılama zorunluluğunuz yok. beklentiler sadece düşüncedir.

  • from where i ride  (01.05.23 23:27:27)
hayatı yeniden keşfedin kitabını okumalısın

www.youtube.com
  • blackkmamba  (02.05.23 00:41:02)
Şiddetsiz iletişim eğitiminde hayır diyebilmeyi öğretmek için iki gün ayırıyorlar. Otomatik evet diyen sonrasında süper pişman olan biriydim ben. Neden hemen evet dediğimizle ilgili daha çok olay. Kabul ihtiyacı ile ilgili genel olarak.

  • hasmetizm 2046  (02.05.23 13:11:36)
@blackkmamba, o kitabı ilk okuyanlardanım belki. çok faydasını gördüm ama ara ara yine aynı engeller oluyor zihninde. çok şükür eskisi kadar keskin değil.

  • sanemz  (02.05.23 17:46:16 ~ 17:47:11)