Bu arkadaş solak mı sağlak mı?

Dün akşam üzeri kardeşimle balkonda oturup "ulan bu kediler sürekli nereye yürüyor acaba" şeklinde vatana millete hiçbir derde derman olmayan bazı muhabbetler yaparken kardeşimin sol elinde ağır bir market poşeti sağ elinde de anahtar olup karşı binaya girmeye çalışan elemanı gördüğünde ortaya attığı "bu eleman kesin solak" iddiası ile hayatımız biraz değişti. Yani değişti derken boş muhabbetimiz daha da boşluğa düştü, o güne kadar hiç öyle bir boş muhabbet yapmamıştık çünkü bizim için de milat oldu bu.

Neyse.

Biz bu sol elinde market poşeti sağ elinde anahtar olan bu arkadaşı görünce benim birader dedi ki "bu eleman kesin solak." Bu böyle birden ansızın bi iddia ortaya atınca ben de buna hemen "imkanı yok olm bir rakun ne kadar solaksa bu da o kadar solaktır, kesin sağlak bu bence" dedim. Bilen bilir rakunlar sağlak hayvanlardır. Bu bana "nerden biliyorsun" deyince ben de buna "sen kendi iddianın argümanlarını açıkla, ben de ona göre tartışmaya dahil olurum" dedim, çünkü benim kafamda o an hiçbir şey yoktu, ben böyle kesin ve kati bir dille öne sürülen bi iddia olduğunda doğru bile olsa kendi tabiatımdan dolayı hemen karşı çıkıp muhalefet yaparım, karşımdaki "evet yanılmışım sen haklıymışsın" diyene kadar da hiç alakası olmayacak şekilde doğru yanlış sallayıp durur "evet sen haklıymışsın" dediğinde de "yok lan asıl sen haklısın keriz misin olm hemen kabul ediyorsun" derim.

Neyse.

Bu bana dedi ki "bak solak olduğu için güçlü olan sol elinde poşet var, güç gerektirmeyen daha az zahmetli olan anahtarla kapı açma işini de sağ eline bırakmış, yani kesin solak" dedi. Bu öyle deyince "olm belki bizim görmediğimiz alanda sağ eliyle taşıdı sora bizim görüş alanımıza girmeden hemen önce sol eline aldı poşeti sen de keriz gibi hemen 'kesin solak bu' iddiasında bulunduysan ne olacak" dedim? Bu da bana "e ama anahtarı hala sağ elinde kapıyı sağ eliyle açıyor, yani sağlak olsa o ağır poşeti tekrar sağına alır kapıyı sol eliyle açardı, bu eleman kesin solak" dedi. Ben defans yapmayı bırakıp ofansa geçip bunu laf kalabalığıyla oyalarken yekpare kristal bir top gibi kafamda parlayan teorimi ortaya salıp "olm bak bu adam sağlak, çünkü poşet taşımak zordur zahmetlidir ama en nihayetinde kaba kuvvet gerektirir; sağın ya da solun felçli değilsen ne bileyim inme inmediyse poşeti iki elinle de rahatlıkla taşırsın bu çok zor değil fakat kapıyı anahtarla açmak öyle mi? Anahtarla kapı açmak odaklanma gerektirir konsantrasyon gerektirir, poşet taşımanın aksine beyninin en az %70'ini kullanman gerekir. Bak mesela sarhoş olduğunda ben sana içinde "şekersiz Pepsi Max saç şekillendirici köpük ve bir paket fasulye" olan poşet versem taşıyabilir misin" dedim "taşırım" dedi. "Peki anahtarı versem kapıyı açabilir misin" dedim ona da "açarım" dedi. Ben hemen "madem açabiliyorsun niye zili çalıp duruyordun olm gece 2-3 gibi gerizekalı mısın" dedim cevap veremedi, çünkü açamaz yalan söylüyor bana şerefsiz gibi. "Açamazsın olm çünkü odaklanamazsın, çift görürsün 3 saat uğraşırsın sonra da zili çalarsın, çünkü anahtarla kapıyı açmak bir sanattır, ben en ayık halimle bile bazen anahtarla kapıyı açamıyorum bi ters çeviriyorum başka anahtarla deniyorum sonra ilk denediğim anahtarı tekrar deneyip öyle açıyorum, zordur yani" dedim, "olabilir" dedi hiç uzatmadan. Fakat "olabilir" deyince ben bu defa "yok lan ne alakası var sen haklısın" demedim, çünkü başlarken hiç inanmadığım sırf karşı çıkmak için uydurduğum bu teoriye ben de inandım anlattıkça. Bu nedenle ben kesinlikle sağlak olduğunu düşünüyorum, imkanı yok yani sol elliyle kapıyı açmasının.

Sizin fikriniz nedir bu konuda bu arkadaş solak mı sağlak mı? Teşekkür ederim.

saglak

  • ala09  (29.04.23 18:02:38 ~ 18:03:06)
kapının anahtar deliği sol tarafta mı kalıyor sağ tarafta mı ona göre eli değişebilir. Bir çıkarım yapılamaz. Delik sağdaysa sol eliyle açabilen var mı aramızda?

  • nhk ni youkosu  (29.04.23 18:09:53 ~ 18:10:42)
sağlak. poşet taşımanın bir olayı yok anahtarla kapı açmaya göre. daha ince iş gerektiriyor kapı açmak. ama yoruldukça poşeti diğer ele geçiririz sorun olmaz.

  • pide  (29.04.23 18:11:54)
Sol eli daha kuvvetli olabilir belki daha ağır yük kaldırır fakat ince motor işlerini daha hakim elimizle yaparız bence eleman sağlak

  • freebird5406_2  (29.04.23 18:12:17)
Kapının anahtar deliği ne tarafta?

Ben sağlağım. İşyerimin kapısının anahtarı sağda, elim kolum dolu da olsa, boş da olsa yükü sol elimle tutup kapıyı sağ elimle açıyorum. Evimin kapısının anahtarı solda, sol elimle açıyorum. Kilitlerken de aynı. Hiç çapraz el kullanmıyorum. Hatta anahtar da sol cebimde duruyor.

Yani bu bilgilerle pek bir yere varamayız.
  • kibritsuyu  (29.04.23 18:50:48)
Gittim baktım sağ tarafta, hatta tam göremediğim için biraz dikkat kesilerek bakınca giriş kattaki teyzeyle göz göze geldim, iyi olmadı bu.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (29.04.23 18:58:06)
Sağlak. Bir solağın sağ eliyle anahtarı sokup kapı kilidini açması imkansıza yakındır. Poşeti taşıyabilir. (Solağım).

  • firez  (29.04.23 22:56:11)
Bence emin olamayiz. Solagim ama sol elim dolu olursa sag elimle acarim, kasmam. Ayrica agir bir sey tasiyacaksam da genelde sag elimle tasiyorum yani baskin elle tasima muhabbeti de gecerli degil

  • matilda  (29.04.23 23:00:39)