Biriktirme alışkanlığı olan birisi için kitap

Bir yakınımin biriktirme huyu baya onu ele geçirmiş durumda. Ben de bir süre öncesine kadar her şeyi biriktiren bir insandım zamanla kendi kendime aştım artık çok nadiren bir şeyi gereğinden fazla evimde tutuyoru.

Şimdi bu kişi bu konuyu actigimda, nazikçe ona yardımci olmak istediğimi söylesem bile, gel beraber şu odayı toplayalım gibi, kızıyor ve rencide oluyor. Kendi durumunu değil de benim bunu söylememi kafasına takıyor. Aslında bir süre önce ona letgodan ihtiyacımizin olmadığı şeyleri sattirmistim ama yanında çok kalamadigim için başa döndük. 20 sene öncesinin elektrkkli süpürgesi dahi evde duruyor hiç kullanılmamasına rağmen, yüzlerce plastik kap vs

Ne yapayım ne deneyeyim bilmiyorum. Ya onunla 15-20 gün geçireceğim ki bunu enind sonunda yapacağım, istiyorum da, bana çok iyi gelmişti bu huyu geride bırakmak, onun da tatmasini istiyorum. Ya da bir kitap bir araç yoluyla en azından aklına sokmak istiyorum

Ne önerirsiniz?

Şu elemanlarin kitabı da var.

www.netflix.com
  • Amaranta ursula  (25.04.23 21:34:58)
sizin bunu geride birakmanizi tetikleyen sey ne olmustu? benzer bir seyi denemesini saglayabilirsiniz belki. ama bu tur seyler genelde kendi icinde karar vermeden yapilamaz. yani bir aliskanliktan kurtulmak icin o aliskanligi bir sorun olarak gormek ve kurtulmak istemek gerekir ve baskasinin etkisiyle bu pek mumkun olmaz genelde. yazinizda su cumle kritik: "Kendi durumunu değil de benim bunu söylememi kafasına takıyor." bu durumda yapacaginiz her sey cok buyuk ihtimalle ters tepecek ve hatta bu kisinin sizinle arasina mesafe koymasina kadar gidecektir. kendi haline birakin bence. bir sorun gorurse o cozmek icin bir yol bulur zaten.

  • in vino veritas  (25.04.23 21:39:04)
Bunu bir huy olarak açıklamışsınız ama bu istifçilik ya da kompulsif biriktirme hastalığı denen bir psikolojik problem.

Konuya tam hakim olmadan müdahalelerde bulunmanız geri tepecektir. Psikiyatrik destek gerekir diye düşünüyorum.
  • Mirket  (25.04.23 22:06:44)
Biriktirecek kitap soruyorsunuz diye hevesle gelmiştim, çok güzel seriler ve koleksiyonluk kitaplar önerecektim :(

tr.wikipedia.org
Psikiyatrik destek +1
  • kobuzchu kiz  (25.04.23 23:04:11)