Atmosferik Motorun Tutması?

Ya arkadaşlar Hyundai, Kia’da 1.0 mis gibi sorunsuz turbo motorlar varken 1.4 atmosferik motorlar tercih ediliyor. Hatta gidip tüp falan taktırıyorlar bu motorlara. Bu anormal değil mi ya? Bir bana mı garip geliyor?

seçenek az ve fiyattan dolayı.

  • jelly bear  (19.04.23 21:17:29)
1.0 motorlu araçlar küçük olmuyor mu genelde 1.4 e nazaran

  • olaylar olaylar  (19.04.23 21:50:49)
millet ne varsa onu alıyor şu an. otomobil şirketleri de ne kadar eski teknoloji, ucuz, avrupa’ya teklif dahi edilemeyen (emisyon vs dolayısıyla) motor varsa türkiye pazarına dayıyor.

  • roket adam  (19.04.23 22:08:24)
Turbo insanların gözünü korkutur masraf riski olarak görülüyor.

  • mirty  (19.04.23 23:41:07)
Çünkü her turbolu araç sorunsuz diye bir şey yok. Aksine çoğu atmosferik motor daha sorunsuz çünkü turbo yok, direkt injeksiyon yok.
1.0 kia hyundai motorunda da sorunlar vardi. Ben zamaninda araç ararken bakmistim.

Bana kalsa 2.0 mazda alir geçerim ufak motor uğraşmam ama o devir geçti.

Küçük motordan yüksek performans almanin sebebi o motorlarin çok büyük gelismelerden geçmesi ve bu sebeple de genelde tamirinin vs hem daha pahali hem daha zor olması.

Ha 1.4 mpi da kötü motor ayrı konu :)
  • logisticsmanager  (19.04.23 23:52:48)
Çünkü yeni model atmosferik araçların turbolu araçlardan farkı yok.

(fiesta 2020 trendx 1.1)
  • ditu  (20.04.23 00:22:21)
secenek az ve fiyattan dolayi +1.

Mesela birinin gidip Kia almasi da bana garip geliyor. cevremde arabadan anlayip, gidip bayiden sifir Kia alan ya da almayi dusunen bir kisi bile oldugunu sanmiyorum.
  • thetruenorthstrongandfree  (20.04.23 05:43:06)
130 beygir turbolu 1 litre motor yerine yine 130 beygir 1.6 atmosferik almayı tercih ederim.

  • alperz  (20.04.23 06:30:41)
Adam arabayı uzun süre kullanmayı planlıyordur, haliyle turbo sebepli problemlerle motor ömrünün kısalmasını istemiyordur.

1.0 turbo yerine ben de 1.4 atmosferik seçerim.
  • anten  (20.04.23 10:40:12)
Atmosferik uzun ömürlüde ondan birde roket adam +1
birde kia da sıra beklemiyormuşsun hemen veriyorlarmış arabayı.

  • komando kani var bende  (20.04.23 13:03:23)