hangi parti ?

istanbul'da ikamet eden birisiyim. 14 mayısta oy kullanacağım.
millet ittifakında chp ya da iyip'e vermem konusunda kararsızım. hangisi mantıklı olur d'hondt sistemini baz alırsak?
1-chp
2-iyip
3-farketmez

o farketmiyor bildiğim kadarıyla, bence chp'ye verin yine de...

  • gadlemler  (18.04.23 11:58:25)
İstanbul homojen olarak seçime katılmıyor. 3 seçim bölgesine ayrılmış durumda.
Hangi seçim bölgesinde olduğunu ve o bölgede hangi partilerin güçlü olduğunu tespit et.
Ona göre oyunun rengini şekillendir.

tr.m.wikipedia.org:%C4%B0stanbul_%C4%B0li_Se%C3%A7im_B%C3%B6lgeleri_Haritas%C4%B1.png
  • Mirket  (18.04.23 12:41:16)
d'hondt sistemi ile biraz da şans bu işler sanırım. bir excel tablosunda minik bir deney yaptım:

7 vekil var. 3 parti var. a partisi sabit 125bin oy alsın. b partisi ve c partisi 80bin oyu bölüşsün.

b partisi 76bin oy alırsa, a partisi 4 vekil, b partisi 3 vekil alıyor.
b partisi 65bin oy alırsa, a partisi 5 vekil, b partisi 2 vekil alıyor.
b partisi 54bin oy alırsa, a partisi 4 vekil, b partisi 2 vekil, c partisi 1 vekil alıyor.
b partisi 40bin oy alırsa, a partisi 5 vekil, b partisi 1 vekil, c partisi 1 vekil alıyor.

yani

c partisinden b partisine biraz oy kaydığında, a partisinin 1 vekili b partisine geçiyor.
c partisinden b partisine biraz daha oy kaydığında, c partisinin 1 vekili a partisine geçiyor.
c partisinden b partisine biraz daha oy kaydığında, a partisinin 1 vekili b partisine geçiyor.

özet : fark ediyor ama sonuç iyi de olabilir, kötü de olabilir.
  • co2s2  (18.04.23 12:44:03)
seçimlerde parti seçmiyoruz mecliste bizi temsil edecek milletvekillerini seçiyoruz.
oylarımızla inandığımız, güvendiğimiz, görüşlerimizi temsil eden ve mecliste haklarımızı en iyi şekilde savunacağını düşündüğümüz kişileri seçiyoruz.

a partisi b partisi seçimi değil.
istanbuldan hangi adayı mecliste görmek istiyorsanız onu seçin
  • astronom bey  (18.04.23 15:24:12 ~ 15:25:24)
d'hont sistemi buyuk partileri kayiran bir sistem. Buradan sistemi Bilal'e anlatir gibi bulabilirsiniz: evrimagaci.org
Kisaca: Kucuge atilan her oy risktir bu sistemde, bosa gitme olasiligi fazladir

  • freedonia  (18.04.23 16:07:30)
soruna cevap: 3. şık hocam.
ikisi de (doğal olarak) barajı geçebilecek partiler.
atacağın oy -eğer sadece bu 2 parti arasındaysan- d'hondt yüzünden boşa gitmez (ya da şöyle diyeyim boşa gitmesi bayağı güç, oyların ciddi ciddi kafa kafaya kalması lazım)

ama illa ki detaya ineceğim diyorsan, istanbul'un hangi bölgesindesin oraya bak ve 2018 seçimlerinden yola çık. ona göre kim daha güçlüyse ona vurursun mührü.

bu arada, bu duyurunun altını da 2 tane aktroll basmış :d
biri de soruyu anlamamış, adam ittifak, hatta ittifak özelinde parti soruyor gelmiş cb tavsiyesi veriyor :d
  • thedepressed  (18.04.23 16:50:47 ~ 16:52:10)
keşke dememek için chp

  • kondansator  (18.04.23 17:00:15)
tip

  • mikahakkinen  (18.04.23 17:05:40)
tip.

  • pardus  (19.04.23 14:28:37)