Ürün üretimiyle ilgili hukuksal bir durum

Merhaba arkadaşlar
Hukuksal bir durumla ilgili bir soru sormak istiyorum.
Çalıştığım firmanın yurt disi ortaklığı bir başka firması var.
Normalde yurt dışından belirli bir miktar ürün getiriyor ve bunları made in ... Etiketiyle satıyor. İşin tuhaf olan kısmı aynı ürünü kendide üretiyor ve aynı şekilde sanki orda üretilmiş gibi made in ... Etiketiyle satıyor.
Burda hukuksal bir durum söz konusumudur? Şikayet edilse hangi kanaldan yapılması gerekiyor. Ürünün Türkiye'de üretildiği belgelenebilir.

Ticaret bakanlığının alanına giriyor. 6502 sayılı Tüketicinin korunması kanunu.

"Fiyat Etiketi ve Fiyat Listeleri
Perakende olarak tüketicilere yönelik satışa arz edilen malların üzerine veya raflarının bulunduğu yerlere tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatını, birim fiyatını ve bunların uygulanmaya başladığı tarihi, malın üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini ve üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığı tarafından tespit ve ilan edilen yerli üretim logosunu içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Tüketicilere sunulan hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listelerin de aynı şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Söz konusu yasal yükümlülüklerin ihlali halinde, her bir işlem başına, 615 TL idari para cezası uygulanacaktır."

Ama ceza alması kesin mi emin değilim, iç piyasada da üretiyoruz ama bu iç piyasada ürettiğimiz değil diyebilir. Bunun ispatı gerekiyor.

Bakanlıklar da düşündüğünüz gibi her şeyin en doğrusu olsun mantığı ile ilerlemeyebiliyor. Seçim var, ekonomik şartlar vs, şu dönemde firmalara bir yaptırım uygulanacağını sanmıyorum.
  • PoscheN  (14.04.23 09:22:40)