Arabaya stepne almak?

Selamlar, bagajın altındaki bölmede stepne yeri var ama stepne yok.

Lastik ölçüleri 235/50R18.

Normalde stepneler tekerin yarı boyutunda falan oluyor ya benim hangi ölçüde lastik almam lazım. Jant da almam gerekecek tabi elimde hiçbir şey olmadığı için.

Ne yapayım?

Ben olsam lastik tamir köpüğü/kompresör alırım.
Tekerlek yarilmadigi sürece işe yarar bu

  • kisa  (12.04.23 18:59:01)
stepne komple mi yok, aslında varmış da mı yok olmuş?

yani benim arabada komple yok. stepne yerinde tamir kiti ve kompresör var.

eğer komple yoksa lastik ve jant da yetmez, bir de kriko, bijon anahtarı falan lazım.

kaskoların, otomobil markalarının ya da lastik markalarının yol yardımları var zaten, arayınca geliyorlar. diğer arabamla kaç kere lastiğim patladı, stepne olduğu halde hayvan gibi sıktıkları için bijonun birini bile üstünde zıplamama rağmen gevşetemedim. gevşetsem de yerinden sökülmüyor zaten, her bakımda tekmeleyerek zor ayırıyorlar. yarılmadığı için şişirip sönene kadar lastikçiye sürdüm. birinde pompa yoktu, lastikçiyi çağırdım, pompa ile gelip o şişirdi, yine sürdüm götürdüm.

velhasıl tamir köpüğü ve bir de çakmaktan çalışan kompresör işinizi görür.
  • kibritsuyu  (12.04.23 19:17:10 ~ 19:18:57)
Tamir kiti ve çakmaktan çalışan kompresör var ama bagajda dev bir teker şeklinde boşluk da var.

Tamir köpüğü çok da işe yaramıyor dedikleri için sormuştum ama işe yarıyor en kötü kaskodan çekici çağırırsın diyorsanız kalsın stepne işi.
  • chicha_v2  (12.04.23 19:46:58)
kopuk isine bulasma, janti berbat ediyor diyorlar.

stepne yoksa runflat takman lazim, ama runflat lastikler pahali ve konforsuz.

runflat isine bulasmam diyorsa o zaman ince stepneler var, onlar araca konulabilir ama sabitlemezsen ses yapar surekli.
  • cooperr  (12.04.23 20:51:17)
Öyle bir yerde kalırsın ki, telefon çekmez/şarj yoktur/ çekici ulaşamaz vs. Stepnesiz olmaz, bir kere lazım olur ama büyük rezillikten kurtarır.

Aracın modeline göre arat, acaba özel bir stepnesi mi var yoksa aynı lastik ölçüsü mü?

Yarı çapı aynı olduktan sonra farklı lastik ölçüsü de olur, mesela 215/55/18 sizin lastikle aynı çapta.

Dikkat etmeniz gereken bijon delik ölçüleri.
  • John Bloor  (13.04.23 14:13:58)