Nasıl İngilizce konuşabilirim?

Normal gündelik hayatta iletişim kurmak, sorunlarımı dertlerimi anlatabilmek, bir muhabbeti anlayabilmek için neler yapmam gerekir ?

tahminimce ingilizce seviyem a2 ama konuşma anlamında çok zayıfım. basit ingilizce konuşan birini anlıyorum, A1 seviye hikaye kitaplarını anlıyorum ama önemli olan konuşabilmek. bunun için ne yapmam gerekiyor ?

Kelime dağarcığı için bol bol okumak, konuşma için de bol bol pratikten başka çare yok. Okul/iş aracılığıyla uluslararası ortamlara girebiliyorsanız fırsatları kaçırmayın. Giremiyorsanız kendinize anadili İngilizce olan ya da C seviyelerinde İngilizce bilen bir gönüllü bulun ki yanlışlarınızı düzeltsin.

Gündelik konuşmalar ve slang için sitcom (ya da en azından tarihi/fantazi olmayan) diziler, filmler ve internette bol bol ingilizce medyaya maruz kalmak faydalı olur ama daha fazla kelime öğrenmek, dil yapısını kavramak, gramer kurallarına aşinalık için edebiyat okumayı ihmal etmeyin bence. Anlamını bilmediğiniz kelimelere İngilizce-Türkçe sözlük yerine önce İngilizce sözlükten bakın (Cambridge ve Oxford mesela), oradaki tanımı anlamazsanız Türkçesine bakarsınız.

Bir de konuşma fırsatı bulduğunuzda telaşlanmayın, bir şeyi nasıl anlatacağınızı toparlayamazsanız "one minüt" deyin, sakin sakin düşünerek konuşun, kimse sizden anadil akıcılığı beklemeyecek.
  • kobuzchu kiz  (11.04.23 08:14:41)
a2 iken ancak markete gidip ekmek isteyebilirsin. ekmek satan kişi dilimlememi ister misin dediğinde anlamak istiyorsan önce b1 ol. hayır ekmeği buzluğa atacağım arkadaşlarım gelince çıkaracağım diyebilmek için b2 ol.

a2 iken bir insan konuşamaz zaten. ezberlenmiş kalıp cümleleri tekrarlar o kadar.
  • bohr atom modeli  (11.04.23 10:37:50)
Online hocayla konusucaksin. İtalki kullaniyorum ben â2 ispanyolca ile belirli oranda konusabiliyorum

  • Slynmaster  (11.04.23 22:41:25)