Kredi kartı mantığı

Kredi kartının limiti 50bin diyelim.
İçinden 20bin liralık tasitli alışveriş yapılmış
Taksitlerin aylım ödeme toplamı 5bin olsun.

Şimdi ay sonu ekstre olarak 5bin mi gelecek?
Yoksa 50bin - 20bin = 30bin + 5bin liranın %40'ı mı?

Benim ekstre ikinci hesaptaki gibi geliyor sanki. Nedir bunun mantığı tam olarak?

ekstre 5 bin gelecek.
fakat kullanılabilir limit 30 bine düşer.

  • jelly bear  (08.04.23 02:22:16)
Bence de 5bin gelmesi lazım ama öyle gelmiyor.
İkinci hesaptaki gibi geliyor.
Ay sonu ekstredeki harcamaları + taksitleri topluyorum, atıyorum 5bin tutuyor. Ama ekstre 12bin geliyor.
Neden böyle olur? Sürekli asgarisini ödemekle ilgisi olabilir mi? Eğer öyleyse bile yine de olması gerekenle arada 2 kat fark var.
  • büyük engizisyoncu  (08.04.23 02:27:29)
e tabii bir önceki ay ekstrenin %60'ı ödenmemiş kalıyorsa bir de ona faiz biniyor, bu ay 5 bin geliyorsa geçen aydan kalan kısım da ekleniyor.

ekstrede açık açık yazar ki bu, iyi inceleyin. "önceki dönemden devreden tutar" gibi bişey yazması lazım.
  • nhk ni youkosu  (08.04.23 02:39:03 ~ 02:39:27)
Peki bu nasıl hesaplanıyor?
Direkt geçen aydan kalan %60 + dönem içi taksit ve harcamalar olarak mı?

  • büyük engizisyoncu  (08.04.23 02:43:50)
asgariyi ödeyince borcunuzu ödemiş sayılmazsınız.
dönem içi harcamalar + taksitler + önceki aydan kalan borçlar + faiz

  • jelly bear  (08.04.23 02:54:38)
Vadesi geçtiği halde ödenmemiş borçlara günlük faiz işler. Asgariyi yatırmanın size katkısı takibe düşmemeniz, ve gecikmeden kaynaklı kredi notunun etkilenmemesi olur. onun dışında borcunuza faiz işlemeye devam eder.

Günlük faiz hesabını da internetteki formüllerle hesaplayabilirsiniz.

Bu ayki taksitlerin toplamı 5.000 lira, bu ay yaptığınız peşin harcamalar 3.000 liraysa toplam 8.000 lira o aylık borcunuz vardır. Geçen ay asgarisini ödediğiniz borçtan kalan da 2.000 liraysa o ayki güncel borç toplamınız 10.000'e çıkar. Ayrıca o 2.000 liraya 30 günlük faiz eklersiniz. 10 bin liranın üstüne onu da eklersiniz o ay ödemekle yükümlü olduğunuz toplam borç o olur.
  • akhenaten  (08.04.23 09:04:53 ~ 09:09:21)