acil servis ücretli mi?

sosyal güvencem bulunmuyor. midem 3 gündür ağırıyor, idare ediyordum ama 6 nisan saat 23:35-40 civarı ağrı artınca dayanamayıp hastaneye acilden girdim.

oradaki danışma bana güvencem olmadığını, kartla ödeme kabul etmediklerini (kart almıştım yanıma olur da eczaneye uğrarsam diye) ve ücretinin 220 lira olduğunu söylediler. k.ç.ma baka baka geri döndüm.

devlet hastanesine acilden giriş/kayıt açtırma, eğer sgk güvencesi yoksa paralı mı?
edit: soru sanki özele gitmişim de, madem olmadı devlete gideyim gibi olmuş.
üstte yazdığım olay devlet hastanesinde gerçekleşiyor arkadaşlar.
bu olay devlet acilinde yaşandı yani.
düzgün anlatamamışım olayın sıcağıyla, kusura bakmayın.

özel katkı payı talep edebilir ancak devlet tamamen ücretsiz. ayrıca sigortasız olsanız da gss kapsamında olmanız lazım

  • phonex  (07.04.23 01:11:54)
abi internette de öle yazıyor kontrol ettim de, en iyisi gidip polis çağırıp danışmadaki elemandan şikayetçi olmak...

  • thedepressed  (07.04.23 01:15:36)
acil ücretli değil ama genelde geçiştirirler.
randevu bulabilirseniz devlet hastanesinde dahiliyeye gidin.
gss kapsamında ufak bir katılım payı alıyorlar sadece. (10-20 lira olması lazım)
(oysa surilere ücretsiz ve sınırsız)
  • vizivozo  (07.04.23 01:15:50 ~ 01:18:10)
@vizivozo eyvallah hocam, öyle de yapacağım sanırım.

  • thedepressed  (07.04.23 01:17:33)
hayati tehlike gerektiren konularda hayatta tutma kısmı ücretsiz, sonrasındaki veya onun dışındaki tedaviler ücretli.

  • nawar  (07.04.23 02:08:13)
özelde gerçek bir aciliyet yoksa ücret alınır. sarı-kırmızı alan hastası olman lazım. mide ağrısı yeşil alan gibi.

devlet ücretsiz.
  • jelly bear  (07.04.23 02:15:42)
özelde acile acil bir durum sebebiyle giderseniz ücret alınmaz. bayılma, kalp krizi, trafik kazası vs gibi sebeplerle gidildiğinde ücret alınmaz. ama mide ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağısı vs için giderseniz ücret alınır özelde. devlet hastanesinde ise sağlık güvencenizin olup olmaması mühim değil. devlete ait üniversite ve araştırma hastanelerinde her türlü tedavinizi yaptırabilirsiniz sigortanız olmasa dahi. gss kapsamında borçlanma yapar sistem zaten ve nakit bir ödeme almazlar. hani olurda alınsa bile çok cüzi ve sembolik bir rakam olur.

  • ezkaza  (07.04.23 05:28:46)
Gss borcunuz varsa yeşil alan için 7-8 lira gibi bir ücret alıyorlar. Kırmızı alan ücretsiz.
Sizin gss niz de yoksa gelir testi yaptırıp gss ye geçmeniz gerekiyor.

Bu ücret çıkma olayı çoğunlukla yurt dışından gelenler için çıkıyor. Sizde de öyle bir durum olabilir.
  • astronom bey  (07.04.23 10:13:47)
@astronom bey, hayır yurt dışı ile ilgili hiçbir bağlantım yok. hiç çıkmadım da.
abi 7-8 falan okey de ne alaka 220 tl?
neyse bugün gün içinde bir daha uğrayacağım, sonucu yazarım buraya belki başına gelen olur
  • thedepressed  (07.04.23 10:17:24)
gerçek "acil" hastalardan özelde de devlette de ücret alınmaz. acil tanımına uymayan yeşil alan hastalarından ise devlette de ücret istenir. güvenceniz varsa bu ücreti eczaneden ilaç alırken ödersiniz ya da emeklilerin maaşından kesilir. gss, bağkur vb prim borcunuz varsa kayıt sırasında makul bir ücret öder ve tüm işlemlerinizi yaptırırsınız. katılım payı ise yukarıda söylediğim şekilde ayrıca ödenir/kesilir. fakat hiç sosyal güvenceniz bulunmuyorsa ödeyeceğiniz meblağ da artar. güncel ücreti bilmiyorum ama bir kaç sene önce güvencesizler için kayıt açma ücreti 150 lira idi. oradan hesaplayınca şu an 220 lira normal duruyor. sonrasında her tahlil/tetkik için de ayrıca ücret ödemeniz gerekir.

  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (07.04.23 10:33:49 ~ 10:35:38)