Tansiyon nasıl ölçülür

Arkadaşlar ben de tansiyon takıntısı var sürekli ölçüyorum kafama takılan bir durum var
Tansiyon ölçerken koltukta ayaklarımı uzatıp ölçersem veya koltuğa yayılarak otururken ölçersem tansiyonum 11/7 çıkıyor ama sandalyede dik oturup ölçünce 14 lere çıkıyor hemen bu durumda ne yapmalıyım hangi ölçüm doğru . Boyum 190 cm civarı dik oturunca sanırım kalp bütün vücuda kanın ulaşması için tansiyonu yükseltiyor özellikle boynumu yaslamadan ölçersem yüksel çıkıyor. Bu durum hakkında görüş veya bilgileriniz var mı? hiç bi kaynakta net bilgi alamıyorum.

Çok ilginç bir durum.
Tansiyon aletinin markası ne? Koldan mı bilekten mi ölçüyorsunuz?

  • Mirket  (06.04.23 17:04:51)
su arkadas gibi: r.resimlink.com

full link: www.bloodpressureuk.org
  • freedonia  (06.04.23 17:20:38 ~ 17:23:05)
onu bilmiyorum ama dinlenmiş olman lazım yani oturduğun pozisyonda en az 20 dk falan oturduktan sonra ölçülür bir de üst üste ölçülmez araya biraz vakit koymak lazım. sol koldan ölçülür. çok da emin olmamakla beraber tüm bildiklerim bunlar.

  • tiny penny  (06.04.23 17:27:57)
sandalyede dik oturarak ölçülür genelde. ama bu kadar farkın çıkması normal değil. yatarken düşük, dik otururken yüksek çıkacağına dair kendinizi şartlandırıyor olabilir misiniz? bir de bileğe takılan dijital aletler genelde doğru sonuç vermiyor ve yüksek gösteriyorlar.

  • sir gawain  (06.04.23 17:38:45)
Üşenmedim her iki durumda da 5 er dakika dinlenip denedim.
İki pozisyon arasında 0,01 fark çıktı.

Sandalyede dik oturacağım diye kendini kasıyor ya da ölçüm yaptığın kolunla masaya abanıyor ya da şişen kısmı koltukaltında kıstırıyor olma ihtimalini değerlendir bence.
  • Mirket  (06.04.23 18:03:47)
Bilekten ölçüyorum arkadaşlar tek tek alıntıl yapıp cevap veremedim kusura bakmayın . Yukarıda ki resimdeki gibi tansiyonumu ölçersem 14/9 çıkıyor ama o sandalyeye yüzde 10 eğimli geri yatırsak 11/7 çıkıyor ben boynumu dik tutmaya zorlamama bağlıyorum

  • adminfalcaosandim  (06.04.23 19:06:53)
@mirket hocam dik otururken efor sarfediyorum onu hissediyorum ama ta izlerken ayakları uzattım koltuğa yarı yatar yarı oturur ölçüyorum düşük çıkıyor

  • adminfalcaosandim  (06.04.23 19:08:36)
Kola baglananlardan Omron vs gibi cihaz edinin ya da eczaneden olcturun

  • freedonia  (06.04.23 19:22:35)
'Bilekten' deyince sorun anlaşıldı. Bilekten öyle yayılarak ölçünce sonuç çok doğru çıkmıyor.

Bilekten ölçmenin tekniği şöyledir.

encrypted-tbn0.gstatic.com

Şurda da anlatıyor.

ahmetalpman.com
  • Mirket  (06.04.23 19:25:58 ~ 19:31:48)
@mirket hocam şu pozisyonda azıcık geri yaslansam düşük çıkıyor tam böyle ölçünce yüksek çıkıyor biraz araştırdım yerçekiminin tansiyon üzerine etkisi olduğuna dair bazı yazılar var bilginiz var mı

  • adminfalcaosandim  (06.04.23 19:30:50)
Onun için zaten geri yaslanmayın, dik oturun diyor.

Konu hakkında madem o kadar titizsin sana bir koldan ölçer Omron alalım. Bilekten ölçenler valize, çantaya koymak için iyi de çok o kadar başarılı değil.

Bir de o 14 ler falan doğru sonuçsa bir Dahiliye uzmanına görünmende fayda var.
  • Mirket  (06.04.23 21:28:35)
@mirket hocam panik bozukluk var bende bazen 18/20 leri bulduğu oldu çok tetkik yaptırdım normal sakin zamanımda tansiyon iyi . Bir de benim sorunum tansiyon aleti değil siz yazmışsınız ya yatarak ile oturarak arasında gark yok diye ben fark olduğuna eminim hissediyorum ondan bu konunun üstünde çok durdum

  • adminfalcaosandim  (06.04.23 21:46:03)