Borç yapılandırma kanunundaki bu madde adaletsiz mi ?

Malum yapılandırma ile ilgili bir yasa çıktı. Devlete borcunuz varsa yapılandırma başvuru yapınca bazı avantajlar oluyor faizin bi kuşamı siliniyor vs. Yalnız burada şöyle bir madde var. Bu borçla ilgili tüm davalarınızı geri çekmek zorundasınız ve dava açmayacağınıza söz veriyorsunuz. Sizce bu adaletli mi? Mesela bizim bu borç ile ilgili süregelen bir davamız var. Malum davaların sonuçlanması uzun yıllar sürüyor. Belki biz kanun karşısında haklı çıkacağız ve davayı kazanacağız. Ama beklersek yapılandırma mevzusu tarihi geçecek. Bu sebepten haklı olsak bile sırf yapılandırma kaçmasın diye başvuru yapıp para ödemek zorundayız ve hem davadan vazgeçeceğiz hem de gelecekte asla dava açmayacağımıza söz vereceğiz. Bu adaletsizlik değil mi? En azından kanun karşısında yargılanma sürecinin devam etmesi gerekmez miydi gerçekten adil olmak için.

borcun haksızsa davana devam et
borcun haklıysa yapılandır
burada adaletsizlik ne anlamadım. bu işin belkisi olmaz.
  • roket adam  (05.04.23 22:46:08)
evet bence haksızlık. hatta bunla alakalı aym kararı vardı diye hatırlıyorum ama emin değilim.

  • paintov  (05.04.23 23:04:25)
Borcum bana göre tabi ki haksız ama mahkemede onaylanması için çok uzun yıllar gerekiyor. Bunu beklersem yapılandırma şansı kaçıyor. Yapılandırma ile de borcun çok büyük bir faizi siliniyor. Bunda anlamayacak ne var? Yapılandırma için davadan vazgeçin denmesi haksızlık

  • iwillsee  (05.04.23 23:05:07)
bence gayet adil. sizin yaklaşımınız "ne pekmezim dökülsün, ne tatsız olaylar yaşansın" yaklaşımı.
eğer haklı olduğunuzdan eminseniz yapılandırmayın, davanızda mücadeleye devam edin.

  • faberkastelli  (06.04.23 10:15:43)
Faberkastel siz Türkiye’deki tüm yargılamaların adil olduğunu mu zannediyorsunuz? Yerel mahkemeyi kazansan bile istinaf mahkemesi Yargıtay derken türlü türlü aşamaları geçiyorsunuz ve herhangi bir aşamada kararlar bozulabiliyor. İnşallah siz de bu sonu gelmez yargılama mahkeme işlerine düşersiniz bir gün de ahkam kesmek neymiş anlarsınız

  • iwillsee  (06.04.23 15:46:35)