kız almaya gelindiği zaman...

gelinin abisi neden kırmızı kuşağı bi kaç defa gelinin belinde dolayıp sonradan bağlıyor. nedir bu ritüelin anlamı?

bakire kız veriyor :/

  • gabe h coud  (04.04.23 15:43:20)
Kemer bakirelik temsiliyle cikmis bi sey ama su anki mevzu o degil sadece rituel, gelenek. sorulan sey bekaret degil bagliyormus gibi yapip baglamamak. anlami yuk?

  • ala09  (04.04.23 16:20:23)
kırmızı renk bizde kötü ruhları kovar. bekaretle ilgisi yok.

hatta eski gelinliklerimiz de kırmızıdır. türkmenlerin bazıları hala kırmızı gelinlik giyer.

evlerin bahçe iç duvarları, çiçek saksıları falan da maviye boyanır. börtü böcek, akrepler falan o rengi sevmez. ciddiyim. köylü çocuğuyuz biliriz biraz :))
  • alperz  (04.04.23 16:23:06)
Alperz +1

Bunu bir ara biri uydurdu. Olayın bekaretle alakası yok. Orta Asya geleneği.

Alkarisi denen kötü ruhu kovmak için takılır.
  • westblack  (04.04.23 17:48:04)
Şamanizm adetlerinden.

  • komando kani var bende  (04.04.23 18:07:51)
eski türklere ait bir şaman ritüeli ancak bekaret hikayesi dinci kesimde alıcı bulduğu için genel olarak böyle pazarlanıyor.

  • makarnavodka  (04.04.23 20:12:24)
şu anda toplumdaki görüş tamamen bakirelik ile ilgili, yapan aileler bunu o yüzden yapıyor hani kızımızı temiz bir şekilde paketledik gönderiyoruz babında. kim ne derse desin sakallı amcalar babalar abiler şaman ritüeli diye takmıyor yani o kurdeleyi.

  • roket adam  (05.04.23 00:08:37)
askere gidenin omzuna da kirmizi havlu koyarlar mesela.

  • alperz  (05.04.23 04:06:35)
birisi uydurdu +1 ve popüler sosyoloji+psikolojiyle dünyayı açıklama kolaylığını seven çeyrek entelektüeller bunu çok sevdi

  • stirlingshire  (05.04.23 05:01:16)
Üç kez bağlamayı ilk kez birisi uydurdu ve görenler tekrarladı +1

Kuşak bağlamayı da mutlaka yakın tarihte birisi uydurdu, çünkü beyaz gelinlik tarihi bizde çok eski değil.

Hemen aklıma gelen "Düğün" filmine baktım, kırmızı kuşak yok, sene 1973. Oradan dan "Kumru" filmine atladım orada da yok, sene 1998.

70-80'li yıllardaki filmlere baksak belki de sadece bazı yörelerde çekilen filmlerde rastlarız kırmızı kuşağa.

Salak milyoner filmine baktım şimdi de, onda da yok, sene 1974. Gelinlikli sahne aklıma geldikçe bakacağım :)
  • John Bloor  (05.04.23 11:10:10)
hangi yörelerde olduğuna bakmak lazım. Annemde böyle bir şey olmamış(1989), eşimde de olmadı(2022).

  • nhk ni youkosu  (05.04.23 11:15:11)
@John Bloor

Duvara Karşı 2004, baktım orda var :)
  • beraesad  (05.04.23 15:31:54)
:) duvara karşı 2004te heralde olacak ya. senarist o an nasıl türk kültürünü karikatürize ederim demiş tutmuş çorbaya çevirmiş

kemer dediğimiz şeyi daha dün* millet takmaya başladı, düne kadar herkes beline kuşak bağlıyordu, ip bağlıyordu, o elbisenin kültüründen miras kalmış olmasın sakın? hani bütün yöresel kıyafetlerde de var kuşak bildin mi

saman adamın hası. tarihin muğlaklığına sığınarak gerçekte olmayan bir düşman yarat, sonra da onu tokatlayarak türk kültürüne eleştiri getiriyorum hissiyle kabarıp dur
  • stirlingshire  (07.04.23 20:46:09)