LDL Kolesterol değerim

ldl'm 182 çıkmış.

Normal kolesterol ise 272 çıkmış.

Durumum çok mu kötü yoksa haplarla vs kurtarılabilinir mi ? Tavsiye bekliyorum.

Alkol, yağlı gıda, fast food, katı yağ vs tüketen biri değilim ve günlük yürüyüşlerim vardır mutlaka.

Klasik tıp bilimine göre iyi değil ama klasik tıp bilimine göre yine kolesterolün %90'u falan karaciğerde üretiliyor, diyetle gelen kolesterol %10 civarı, besinle gelen kolesterolün fazlası çişle atılıyor, ldl dediğimiz şey de vücudun üretip dokulara gönderip iş yaptırdığı (hücre inşası tamiratı falan) hdl'den arta kalıp tekrar karaciğere gelen kolesterol türüdür, yani öyle bahsedildiği gibi ölümcül vs bir şey değil, kolesterolün "zararlı" boyuta geçmesi biraz genetik yatkınlıkla alakalı bir durum, onda da ldl'nin 400-500 falan çıkması lazım zaten. Oradan hesapla işte.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.04.23 14:51:38)
ldl kötü değil kötü olan ldl'in oksitlenip yapısının bozulması. sağlıklı olup olmadığına bakmak için ya oxidized ldl'e bakmak lazım ki türkiyede bunu yaptırabiliyor musun onu bile bilmiyorum... ya trigliserid'e bakacaksın o fikir verecek.

ben carnivore'um bu da ketojenik bir beslenme, ketojenik beslenmedeki yüksek kolesterol ile ilgili güzel şöyle bir video var mesela www.youtube.com

kısacası yağlı gıda yemende o yağ hayvansal kaynaklıysa sorun yok, asıl problem kolesterol yüksekken karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsan. karbonhidrat tüketimi o ldl'i sağlıksız hale getiren şey. beslenme ile ilgili yapılan önerilerin çoğu tamamen yanlış ne yazıkki... burada hem tüm dünya nüfusunun hayvansal beslenmesinin teknik olarak imkansız olması hem de neredeyse tüm endüstriyel gıdaların, içeceklerin, atıştırmalıkların vs. karbonhidrat içeriyor olması etkili. milyarlarca dolarlık birçok sektör var karbonhidrat satışına bağlı. haliyle et kötü ot iyi diyorlar... gerçek tam tersi. en kötüsü de dengeli beslenme dedikleri et ve otu birlikte tüketme olayı, tabi sağlık sektörünün de para kazanması lazım :D insanlar sağlıksız olmalı...

tek başına ldl değerin hiçbir şey ifade etmiyor.
  • konetsu  (04.04.23 03:54:34 ~ 03:56:33)
Ldl tek başına anlam ifade eder, ama 'çok kötü' ifadasini hak etmez. Genelde ilaçlarla düzelen bir görüntü var sizin deıerlerde. Endişe etmeyin. Muhtemelen ilaç verilir, onları düzenli kullanın, yaşam tarzını değiştirin. Stres faktörünü asla unutmayın-ihmal etmeyin, azaltın. Daha hareketli bir yaşama yönelin.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (04.04.23 09:35:41)